Connect with us

ACTUALITATE

Fost rector al Universităţii Financiar-Bancare Bucureşti, acuzat de fraudă cu fonduri europene. A fost trimis în judecată de DNA

Publicat

sursa portal.just.ro

Dorina Tanţa Poanta, fost rector al Universităţii Financiar-Bancare Bucureşti, a fost trimisă în judecată de procurorii DNA, pentru fraudă cu fonduri europene.

Conform unui comunicat al DNA, transmis vineri AGERPRES, procurorii anticorupţie notează în rechizitoriul trimis instanţei că, în cursul anului 2011, în cadrul derulării proiectului „BRING IT – Angajaţi calificaţi şi competitivi într-o economie bazată pe cunoaştere – FPC pentru calificarea de operator introducere, validare şi prelucrare de date”, Dorina Tanţa Poanta, în calitate de responsabil de proiect, ar fi pus la dispoziţia beneficiarului proiectului (o societate comercială) mai multe adeverinţe false prin care s-ar fi atestat în mod nereal calitatea de angajaţi în cadrul unei instituţii nebancare a unui număr de 21 de persoane participante la cursurile organizate în cadrul proiectului.

Ulterior, arată anchetatorii, fără să aibă cunoştinţă de caracterul fals al acestora, reprezentanţii societăţii respective ar fi depus aceste documente la Centrul Naţional de Dezvoltare a Învăţământului Profesional şi Tehnic (CNDIPT) pentru rambursarea cheltuielilor efectuate.

„Prin aceste demersuri au fost obţinute pe nedrept fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de acesta în cuantum de 504.720 de lei”, se menţionează în comunicat.

DNA informează că Ministerul Educaţiei şi Cercetării a anunţat că se va constitui parte civilă până la momentul începerii cercetării judecătoreşti.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bucureşti.

Potrivit DNA, în cursul anului 2015, procurorii anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a inculpatei Dorina Tanţa Poanta în legătură cu săvârşirea unei infracţiuni de schimbare, fără respectarea prevederilor legale, a destinaţiei fondurilor europene. „În cauza respectivă, Curtea de Apel Bucureşti, prin decizia penală nr. 671/A din 15.04.2016 a stabilit faţă de inculpată o pedeapsă de un an şi patru luni de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei pe durata unui termen de încercare de doi ani”, menţionează anchetatorii. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Patru ore s-au luptat pompierii botoșăneni cu flăcările care au cuprins cantonul silvic din Bucecea

Publicat

foto: incendiu la un canton din bucecea: clădire cuprinsă de

Publicitate

Intervenția de la cantonul silvic Bucecea s-a încheiat. Peste patru ore au acționat pompierii pentru stingerea incendiului și înlăturarea efectelor. Au fost protejate de foc o anexă și mai multe utilaje agricole.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul.

Pentru înlăturarea riscului de incendiu, ISU Botoșani recomandă:

▪ verificați periodic instalaţia electrică, cu ajutorul personalului autorizat. Orice…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Apostol și Evanghelist Luca

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul apostol și evanghelist luca

Publicitate

Sfântul, slăvitul și întru-tot lăudatul Apostol și Evanghelist Luca este autorul Evangheliei după Luca, însoțitorul Sfântului Apostol Pavel (Filimon 1, 24; 2 Timotei 4, 10-11) și este numărat printre Cei Șaptezeci de Apostoli. El s-a născut în Antiohia siriană și era medic. El este considerat a fi fondatorul iconografiei. Emblema sa de evanghelist este un vițel, cea de-a treia figură simbolică menționată în Iezechiel (1, 10), care este un…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Incendiu la un canton din Bucecea: Clădire cuprinsă de flăcări

Publicat

foto: incendiu la un canton din bucecea: clădire cuprinsă de

Publicitate

Un incendiu a izbucnit, în această seară, la un canton situat în orașul Bucecea. Flăcările au cuprins în totalitate o clădire, care are o suprafață de aproximativ 80 de metri pătrați.

La caz s-au deplasat, în cel mai scurt timp, pompierii militari din cadrul Detașamentului Botoșani, alături de Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Bucecea, cu trei autospeciale de stingere și un echipaj SMURD.

Primii care au ajuns la locul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un tânăr de 18 ani, din Todireni, este căutat de familie. Polițiștii cer ajutorul populației. Sunați la 112 dacă aveți informații

Publicat

un tânăr de 18 ani, din todireni, este căutat de

Publicitate

Polițiștii botoșăneni efectuează verificări pentru localizarea unui tânăr, de 18 ani, din comuna Todireni.

 

La data de 17.10.2025, în jurul orelor 15:30, numitul *DRUGHI DARIUS-CONSTANTIN*, în vârstă de 18 ani, a plecat voluntar de la domiciliul din satul și comuna Todireni, îndreptându-se în direcția satului Jijia, com. Albești cu destinație necunoscută.

 

Semnalmente:

– inaltime-178 cm;

Publicitate

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe