EVENIMENT
Fosta şefă a Serviciului Resurse Umane al SJU Ploieşti, condamnată cu suspendare pentru luare de mită

Fosta şefă a Serviciului Resurse Umane al Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti, Florica Preda, a fost condamnată, joi, 9 martie 2023, la închisoare cu suspendare într-un dosar în care a fost trimisă în judecată pentru luare de mită în formă continuată.
Procurorii au arătat că aceasta a primit în câteva luni suma totală de 25.450 lei şi 500 euro în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu.
Conform portalului instanţelor de judecată, Tribunalul Dâmboviţa, care a judecat fondul acestui dosar, a condamnat-o pe Florica Preda la trei ani de închisoare cu suspendare pe perioada unui termen de supraveghere de 3 ani.
De asemenea, instanţa a dispus confiscarea de la inculpată a sumelor de 25.450 lei şi 500 euro, dobândite prin săvârşirea infracţiunii de luare de mită.
Potrivi sursei citate, s-a mai dispus confiscarea de la Florica Preda a sumelor de 9.553 lei, 40.930 euro, 1.350 dolari şi 80 lire, care provin din activităţi infracţionale (sume ce au fost ridicate de la domiciliul acesteia).
Decizia nu este definitivă.
Florica Preda a fost trimisă în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată (7 acte materiale), constând în aceea că în perioada august-octombrie 2021, în calitate de funcţionar public cu atribuţii în recrutarea personalului – Şef Serviciu Resurse Umane în cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti, a primit suma totală de 25.450 lei şi 500 euro, de la alţi inculpaţi mituitori şi martore mituitoare, în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu.
: Fosta şefă a Serviciului Resurse Umane al SJU Ploieşti, condamnată cu suspendare pentru luare de mită. Florica Preda a primit suma de 4.450 de lei de la un suspect în scopul angajării acestuia pe în funcţia de asistent medical generalist
Inculpata, de profesie economist, era angajată a SJU Ploieşti din iulie 1978, iar din 1991 ocupa funcţia de Şef al Serviciului de Resurse Umane al spitalului.
Anchetatorii spun că aceasta a primit respectivele sume de bani pentru a face angajări sau pentru a muta angajaţii de la o secţie la alta.
Astfel, Florica Preda a primit suma de 4.450 de lei de la un suspect în scopul angajării acestuia pe în funcţia de asistent medical generalist pe perioadă determinată în cadrul secţiei Neurologie, de la o altă persoană a primit 500 de euro, în mod indirect, în schimbul angajării acesteia ca infirmieră în cadrul unităţii sanitare (angajare care a avut loc), de la o suspectă a primit 8.000 de lei în scopul angajării acesteia în funcţia de asistent medical generalist în cadrul Secţiei Interne – COVID, de la o martoră denunţătoare a primit suma totală de 10.000 lei, în trei tranşe în schimbul mutării de pe postul de infirmieră pe postul de asistent medical în cadrul SJU Ploieşti, mutare ce nu a mai avut loc, iar de la o altă martoră denunţătoare a primit 3.000 de lei schimbul angajării în cadrul SJU Ploieşti pe post de asistent medical, angajare care nu a mai avut loc, se arată în documentele de la dosar. Agerpres
EVENIMENT
FOTO. Trump și Putin, întâlnire de gradul 3 în Alaska. Președintele Rusiei a urcat în ”Bestia”, mașina președintelui SUA

Președintele american Donald Trump și omologul său rus, Vladimir Putin, s-au întâlnit, vineri, în Alaska, pentru o întâlnire care are ca scop instituirea unui armistițiu în războiul din Ucraina declanșat de Rusia.
Întâlnirea de pe pista bazei militare Elmendorf-Richardson din Anchorage, Alaska, a fost una deloc fastuoasă.
Trump a coborât singur din avionul Air Force One și s-a oprit pe covorul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, i-a binecuvântat pe credincioși la Nicula, de praznicul Adormirii Maicii Domnului

Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula, din județul Cluj, a ajuns la final.
Credincioși veniți din toate colțurile țării, dar și din străinătate, au fost binecuvântați de ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care a oficiat slujbele la Mănăstirea Nicula.
Credincioșii, binecuvântați de Mitropolit la Nicula
A fost sărbătoare mare la Nicula, în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Horoscop de Weekend 16-17 august: Weekendul din 16-17 august aduce energii puternice de transformare și regenerare.
Luna în Scorpion formează aspecte intense cu Marte, creând o atmosferă încărcată de pasiune și determinare.
Este momentul perfect pentru a face schimbări importante în viața personală și pentru a-ți asuma riscuri calculate.
Soarele în Leu continuă să ne încurajeze să strălucim și să ne exprimăm autenticitatea, în timp ce influența lui Mercur în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mirosul pestilențial pune din nou stăpânire pe Cluj-Napoca. Oamenii se plâng că „pute de-ți mută nasul” în mai multe zone

Episodul mirosului neplăcut revine la Cluj-Napoca. După ce joi Turda și zonele învecinate au fost cuprinse de un miros insuportabil, se pare că miasma a „migrat” spre Cluj-Napoca.
Este foarte cald la Cluj, iar un miros greu, insuportabil, a pus din nou stăpânire pe oraș, după un alt episod care a avut loc în urmă cu doar o lună.
Miros pestilențial peste Cluj-Napoca
Clujeni din cartierele Grigorescu și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro