Connect with us

EVENIMENT

Fostul mare bachetbalist român Anton Netolitzchi a murit din cauza COVID-19

Publicat

Fostul mare bachetbalist român Anton Netolitzchi a murit la vârsta de 63 de ani, din cauza COVID-19, a anunțat, miercuri, Federația Română de Baschet. Cu doar patru luni înainte fratele lui Anton Netolitzchi, Valentin, și-a pierdut viața tot din cauza SARS-CoV-2.

Federația Română de Baschet a anunțat, miercuri, faptul că fostul mare internațional Anton Netolitzchi a murit, la vârsta de numai 63 de ani, din cauza COVID-19, după ce fusese internat o perioadă lungă la ATI a Spitalului Colentina. El a fost cel mai titrat jucător al CSA Steaua București

Decesul marelui baschebalist vine la numai patru luni de la decesul fratelui sau, Valerian Netolitzchi.

Născut în București, la data de 6 martie 1958, Anton Netolitzchi face parte din galeria celor mai importanți jucători din istoria baschetului românesc, fiind unul dintre componenții de bază ai echipei de aur CSA Steaua București, dar și ai naționalelor României.

„Neto” a început să practice baschetul de la numai 10 ani. La nivelul juniorilor s-a remarcat în echipa Liceului nr. 35 București, dominând întrecerile juvenile, iar din 1977 a fost cooptat la CSA Steaua București, singura echipă de seniori la care a evoluat în întreaga carieră.

A cucerit 11 titluri de campion național sub culorile roș-albrastre, primul în 1978 și ultimul în 1991, iar în anul în care s-a decis să-și „atârne ghetele-n cui” a mai câștigat un ultim trofeu, CSA Steaua cucerind, în 1993, și Cupa României.

A evoluat în tricoul naționalelor de juniori ale României iar la seniori a fost prezent în naționala României peste un deceniu, participând și la patru ediții ale Campionatului European, în 1985 obținând locul 10. După retragerea sa de pe teren a rămas dedicat baschetului și a fost antrenor în cadrul secției de baschet de la CSA Steaua, ulterior ajungând și responsabil în cadrul clubului din Ghencea cu toate sporturile de echipa.

Totodată, a fost ales pentru un mandat și vicepreședinte al FR Baschet.

A absolvit cursurile Facultății Militare de Educație Fizică și Sport iar pentru meritele sale baschetbalistice i-a fost decernat titlul de maestru emerit al sportului, fiind inclus în galeria “Legendele Baschetului Românesc”.

Sursa: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Noi reguli pentru subvenția la pășunatul bovinelor. Plățile, acordate în funcție de relief și perioada de pășunat

Publicat

noi reguli pentru subvenția la pășunatul bovinelor. plățile, acordate în

Subvenția acordată crescătorilor de bovine pentru pășunatul extensiv va fi acordată după noi reguli. Autoritățile susțin că schimbările nu vor duce automat la reducerea sprijinului financiar.

Schimbările sunt prevăzute în Planul Național Strategic și vizează ecoschema PD-27, gestionată de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

Reprezentanții Ministerului Agriculturii, citați de Mediafax, susțin că modificările introduse nu urmăresc reducerea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Dan Tarcea avertizează. Cluj-Napoca a devenit magnet pentru cerșetoria organizată. „Nu vă lăsați păcăliți”

Publicat

cersetori bun.jpg






Viceprimarul Clujului, Dan Tarcea, îi avertizează pe clujeni să fie atenți atunci când oferă bani pe stradă, atrăgând atenția că, în unele cazuri, cerșetoria nu reflectă o nevoie reală, ci face parte din forme organizate de exploatare a persoanelor vulnerabile.

„Clujul este un oraș empatic, iar asta e un lucru bun. Problema apare atunci când această empatie este folosită împotriva noastră”, a transmis...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O primărie din Bihor revendică jumătate din pârtia de schi de la Vârtop. Anomalie administrativă descoperită după măsurători

Publicat

o primărie din bihor revendică jumătate din pârtia de schi

Probleme cadastrale la pârtia de schi de la Vârtop. O primărie din Bihor a descoperit după cadastrare că deține o parte din terenul pe care s-a construit pârtia de schi. Mai exact jurnaliștii de la Bihoreanul.ro au dezvăluit că între administrația comunei Câmpani și firma TodeaTurism Co SRL (firma care administrează pârtia de schi) există deja discuții aprinse. 

Reprezentanții comunei Arieșeni au declarat pentru bihoreanul.ro, că terenurile de la baza pârtiei, aparțin...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pensia socială în 2026: Cine poate beneficia de indemnizația minimă, cât este și care sunt condițiile de acordare

Publicat

o nouă emisiune fidelis de titluri de stat a fost

Pensia socială în 2026: Cine poate beneficia de indemnizația minimă și care sunt condițiile în care se acordă. În acest an, cuantumul indemnizației sociale pentru pensionari este stabilit la 1.281 de lei pe lună.

Indemnizația socială pentru pensionari, cunoscută în mod uzual drept „pensia socială”, rămâne și în anul 2026 un mecanism de sprijin destinat exclusiv persoanelor care au un drept de pensie, dar ale căror venituri sunt sub un prag minim stabilit prin lege.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe