Connect with us

EVENIMENT

Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu a rămas fără imunitate

Publicat

adrian chesnoiu

Camera Deputaților a încuviințat, marți, începerea urmăririi penale pe numele fostului ministru al Muncii Adrian Chesnoiu. Decizia a fost luată cu 251de voturi „pentru” și 25 „împotrivă”.

Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu le-a cerut deputaților să voteze în favoarea cereri procurorilor.

„Așa cum v-am obișnuit, sunt un om cu demnitate și cu onoare. Acesta a fost motivul pt care imediat ce am aflat din presă că s-au ridicat la adresa mea anumite susăiciuni, am luat decizia imediată de a demisiona din funcția de ministru, de a mă autosuspenda din partid și de a cere colegilor să votați să încuviințați cererea de urmărire penală fiormulată la adresda mea. Toată viați mi-am făcut datoria față de oameni și față de instituții. Am respectat legea de fiecare dată și am muncit enorm pentru a face bine oamenilor”, a spus Chesnoiu.

 

Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu a rămas fără imunitate: mândru de activitatea sa

 

El afirma că este mândru de activitatea sa de la Ministerul Agriculturii.

„Le mulțumesc și colegilor mei de partid, pentru că în această perioadă am simțit din plin încrederea lor și toată susținerea. (…) Sunt un om simplu și așa vreau să rămân, ca orice cetățean al acestei țări. Nu o să mă ascund niciodată în spatele unei demnități publice. Acesta a fost motivul pentru care v-am rugat și că rog să votați pentru această cerere”, a adăugat fostul ministru al Agriculturii.

„Nu sunt adeptul unei justiții televizate. Nu am comis nicio infracțiune de corupție și nicio altă faptă de natură penală. Sunt nevinovat și asta voi dovedi”, a conchis Chesnoiu.

Adrian Chesnoiu a demisionat de la Ministerul Agriculturii și s-a autosuspendat din PSD.

Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu a rămas fără imunitate: urmărit penal

DNA a anunțat joi că a transmis procurorului general al PICCJ referatul în vederea sesizării Camerei Deputaților pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale față de ministrul Agriculturii Adrian Chesnoiu, deputat în Parlamentul României.

Procurorii fac o investigație în legătură cu presupuse intervenții ale ministrului în cadrul unor concursuri de angajare. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Rock pentru o cauză nobilă. Clujul strânge peste 10.000 de lei în memoria lui Ozzy Osbourne

Publicat

ozzy osbourne.jpg






Scena muzicală clujeană a vibrat în 26 septembrie 2025, la Machines Venue, unde 26 de artiști s-au reunit pentru un concert caritabil tribut dedicat legendarului Ozzy Osbourne.

Evenimentul a adus împreună membri din 16 trupe locale, printre care Abrupt, Blackout, Bossferatu, Cloșca, Dean Klooge, Extemporal și altele.

Peste 10.000 de lei pentru persoanele cu Parkinson

Atmosfera a fost una plină de energie,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Percheziție la Câmpia Turzii. Bărbat cu pistol și baston telescopic, reținut de polițiști după două incidente violente

Publicat

barbat retinut violenta.jpg






Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Câmpia Turzii au pus în aplicare, la data de 3 octombrie, un mandat de percheziție domiciliară într-un dosar penal ce vizează comiterea infracțiunilor de port sau folosirea fără drept de obiecte periculoase, amenințare și distrugere.

Investigațiile au fost demarate după ce, la data de 29 septembrie, un bărbat de 58 de ani din municipiul Turda, angajat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Mineralia” revine la Cluj. Fascinația chihlimbarului, vedeta Salonului de Toamnă de la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Publicat

expozitie minerale.jpg






Un nou motiv de bucurie pentru pasionații de pietre prețioase, bijuterii și științele Pământului: ediția de toamnă a expoziției Mineralia are loc în aceste zile la Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca.

Evenimentul, organizat în parteneriat cu Consiliul Județean Cluj, poate fi vizitat până duminică, 5 octombrie, în Galeria Cellarium a muzeului, situată pe strada Memorandumului nr. 21.

Ediția…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zboruri de pe Aeroportul Timișoara către Istambul și Dubai, operate de AnimaWings. Ce prețuri vor avea

Publicat

atenție la roaming în avion sau pe mare. avertizare ancom:

Noi zboruri de pe Aeroportul Timișoara, operate de AnimaWings, către destinațiile Istambul și Dubai.

Prima aeronavă a companiei românești AnimaWings pe ruta Timișoara – Istanbul a decolat vineri.

Ruta va avea o frecvență de două zboruri pe săptămână, în zilele de luni și vineri, cu tarife de la 59,99 euro/sens.

„Timișoara este un pol de business și inovație care are nevoie de legături aeriene rapide cu destinații cheie. Locuitorii din Banat sunt dornici să…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe