Connect with us

EVENIMENT

FOTO: A fost reluat traficul feroviar de călători România-Ucraina, prin punctul de frontieră Valea Vişeului

Publicat

trafic feroviar reluat romania ucraina

Traficul feroviar transfrontalier dintre România şi Ucraina prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Valea Vişeului a fost reluat marţi, a anunţat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Teritorial de Frontieră (ITPF) Sighetu Marmaţiei, Iulia Stan.

"Azi, în jurul orei 12,00, prin Punctul de Trecere a Frontierei Feroviar Valea Vişeului, punct aflat la graniţa României cu Ucraina, a intrat în România primul tren ucrainean cu o delegaţie formată din reprezentanţi ai autorităţilor ucrainene. Scopul acestei întâlniri cu autorităţile române a fost reprezentat de redeschiderea circulaţiei feroviare între cele două ţări", a spus Iulia Stan.

Traficul feroviar de călători din şi înspre România va fi operaţional din 18 ianuarie.

"Drept urmare, autorităţile ucrainene au informat Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Sighetu Marmaţiei că, începând de mâine, 18 ianuarie 2023, prin acest punct, vor opera zilnic, două curse de călători tur-retur, fiecare tren ucrainean având disponibil un număr de 182 de locuri.

În informarea primită de la autorităţile ucrainene, programul zilnic se prezintă astfel: ora 7,45 intrarea trenului în ţară - staţionare în Gara Valea Vişeului, iar la ora 11,45 - plecarea din gară - ieşirea din România; ora 15,45 intrarea trenului în ţară - staţionare în Gara Valea Vişeului, iar la ora 18,15 - plecarea din gară - ieşirea din România", a mai adăugat sursa citată.

trafic feroviar reluat romania ucraina1

ITPF Sighetu Marmaţiei, prin poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorul Poliţiei de Frontieră Valea Vişeului, asigură efectuarea formalităţilor de frontieră în conformitate cu reglementările în vigoare şi acordul cu statul vecin.

De asemenea, comunicarea feroviară cu Ucraina, destinată traficului de mărfuri, este realizată prin PTF Halmeu din judeţul Satu Mare.

Transportul pe cele două linii feroviare cu ecartament lat este asigurat de compania feroviară de stat din Ucraina. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Modificări în obținerea permisului: proba teoretică, eliminată pentru anumite categorii. Care sunt condițiile

Publicat

sofer la volan bun e1707922326746.jpg






Obținerea permisului de conducere pentru anumite categorii superioare va deveni mai simplă. O lege publicată recent în Monitorul Oficial elimină obligativitatea susținerii probei teoretice pentru șoferii care trec de la o categorie inferioară la una superioară, în condițiile în care au deja experiență relevantă. Noile reguli se vor aplica începând de sâmbătă, 27 decembrie.

Legea completează Ordonanța de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident grav la Apahida. Pieton rănit de un șofer băut care a fugit de la fața locului

Publicat

trecere pietoni e1641149628467.jpg






Un pieton în vârstă de 48 de ani a ajuns la spital, după ce a fost lovit vineri, în jurul orei 17:30, de un autoturism pe o stradă din Apahida. Conducătorul auto a părăsit locul accidentului, fiind depistat ulterior de polițiști în Cluj-Napoca, sub influența alcoolului.

Potrivit IPJ Cluj, incidentul rutier a avut loc vineri, în data de 26 decembrie, în jurul orei 17:30, pe strada Șomeș din localitatea...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce nume se sărbătoresc pe 27 decembrie de Sfântul Ștefan. Cui trebuie să îi urezi ”La mulți ani” în a treia zi de Crăciun

Publicat

tineri din alba iulia, reținuți de poliție după ce au

Sfântul Ștefan, 27 decembrie: Peste 500.000 de români își sărbătoresc în a treia zi de Crăciun onomastica. Este vorba despre cei care poartă numele de Ștefan, sau derivate din acesta. 

Toți cei care poartă numele de Ștefania, Ștefan, Istvan, Fănel, Ştefănel, Ștefănuț, Fane, Ştefana, Fănica, Fănuța, Fana sunt cei celebrați în data de 27 decembrie.

Mare parte dintre cei care își serbează în data de 27 decembrie ziua de naștere sunt bărbați. Mai exact, peste...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un fost deținut al Penitenciarului Aiud și-a transformat la Curtea de Apel pedeapsa cu închisoare în amendă. Ce s-a întâmplat

Publicat

trei judecători promovați la curtea de apel alba iulia. rezultate

Un deținut care în urmă cu mulți ani a provocat o serie de distrugeri în Penitenciarul Aiud a câștigat apelul după ce în primă instanță a fost condamnat pentru distrugere.

În data de 19 decembrie 2025, magistrații Curții de Apel Alba Iulia au dat o decizie în acest caz. Mai exact au admis apelul deținutului și i-au modificat sentința. 

Faptele pentru care acesta a ajuns în fața instanței de fond, Judecătoria Aiud, s-au petrecut în ultimele luni ale anului 2020 și pe...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe