Connect with us

ACTUALITATE

FOTO: A șasea zi a intervenției pompierilor români pentru stingerea incendiilor, în Grecia. Intervin în localitățile Metochi și Kalyvia

Publicat

Pompierii români intervin vineri, în a șasea zi a acțiunii din Grecia, pentru stingerea incendiilor din zona localităților Metochi și Kalyvia.

Potrivit Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), dispozitivul va fi similar celui din zilele trecute, intervenția asigurându-se cu 6 mașini de stingere, două cisterne și o dronă. Alături de pompierii români vor fi pompierii din Republica Moldova, care intervin cu două mașini de stingere.

Totodată, 6 salvatori din cadrul Unității Speciale de Intervenție în Situații de Urgență vor avea misiunea de a asigura alimentarea autospecialelor cu apă, precum și crearea de culoare pentru limitarea propagării incendiilor, cu ajutorul drujbelor.

Conform DSU, vineri temperaturile se mențin mai scăzute (maxima de 31 grade C), iar viteza și direcția vântului au valori similare zilelor trecute.

Misiunea de stingere a incendiilor este coordonată de autoritățile elene.

sursa: mediafax.ro

sursa foto:   Facebook / IGSU - Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, Romania

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Soborul Sfinților 70 de Apostoli

Publicat

calendar ortodox 2026: soborul sfinților 70 de apostoli

Publicitate

Mântuitorul nostru Iisus Hristos a avut 70 de ucenici, pe lângă cei 12 apostoli aleşi. Toţi aceşti ucenici ai Domnului s-au ostenit propovăduind cuvântul lui Hristos, îndurând chinuri şi prigoniri. Biserica îi cinsteşte, cântându-le astăzi: „Ceata ucenicilor lui Hristos, celor şaptezeci, să o lăudăm dumnezeieşte credincioşii şi să o prăznuim. Că printr-înşii toţi ne-am învăţat a cinsti Treimea Cea nedespărţită, că sunt...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu devastator în Havârna: O familie a rămas fără locuință după ce flăcările au mistuit casa și anexele. O femeie a ajuns la spital

Publicat

incendiu devastator în havârna: o familie a rămas fără locuință

Publicitate

O familie din localitatea Havârna a rămas fără acoperiș deasupra capului în urma unui incendiu de proporții care a izbucnit seara trecută și a distrus aproape în totalitate locuința și mai multe anexe gospodărești.

Alarma a fost dată în cursul serii, iar la fața locului au intervenit în cel mai scurt timp două echipaje din cadrul Punctului de Lucru Darabani, pompieri din cadrul Detașamentului Dorohoi, precum și Serviciul Voluntar pentru...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune a polițiștilor rutieri în Botoșani, Tudora și Vorona: Zeci de sancțiuni aplicate pentru viteză și alte abateri grave

Publicat

acțiune a polițiștilor rutieri la tudora: zeci de sancțiuni și

Publicitate

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au desfășurat, la data de 3 ianuarie 2026, o amplă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere și creșterea siguranței în trafic, în zonele considerate cu risc ridicat.

Controalele au avut loc atât pe sectorul de drum din municipiul Botoșani unde, la finalul lunii decembrie 2025, s-a produs un grav accident rutier soldat cu decesul unei persoane, cât și pe raza localităților Tudora și Vorona.

În...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cod galben de ninsori și polei în județul Botoșani. Meteorologii avertizează asupra condițiilor meteo periculoase

Publicat

cod galben de ninsori și polei în județul botoșani. meteorologii

Publicitate

Meteorologii au emis o atenționare de cod galben de ninsori, lapoviță și ploi pentru județul Botoșani, valabilă începând de mâine, de la ora 10:00, până marți, la aceeași oră.

Potrivit prognozelor, fenomenele meteo vor afecta întreg județul, fiind așteptate precipitații mixte care, în anumite zone, pot favoriza depuneri de polei și formarea ghețușului, în special pe carosabil și trotuare.

Cantitățile de apă estimate se vor situa între...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe