EVENIMENT
FOTO: Accident cu cinci persoane implicate pe o stradă din Vaslui. Coliziune între două mașini
Cinci persoane au fost implicate într-un accident rutier produs, duminică dimineață, pe o stradă din Vaslui, În ioliziune au fost implicate două autoturisme.
Accidentul a avut loc duminică, în jurul orei 5.30, în municipiul Vaslui, pe strada Ștefan cel Mare, vis-a-vis de benzinăria MOL.

Potrivit ISU Vaslui, au intevenit la accident pompierii din cadrul Detașamentului Vaslui, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă (autospecială echipată cu modul pentru descarcerare/deblocare) și o ambulanță SMURD tip C1 (TIM).
În accident au fost implicate două autoturisme în care se aflau cinci persoane.

La sosirea echipajelor de intervenție au fost găsite două autoturisme avariate, într-unul dintre acestea fiind găsită o victimă blocată.
Concomitent cu manevrele pentru deblocare efectuate de pompierii militari, doi membri ai echipajului ambulanței SMURD TIM acordau primul ajutor bărbatului în vârstă de 56 ani.
După deblocare, victima a fost transportată la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Vaslui. O a doua persoană a suferit un atac de panică, paramedicii acordându-i primul ajutor.

Celelalte trei persoane implicate în accident au fost evaluate, însă nu au necesitat acordarea de îngrijiri medicale.
”Circumstanțele producerii acestui accident rutier sunt cercetate de polițiști vasluieni”, au transmis reprezentanții ISU Vaslui.
Universitatea Cluj a primit luni vizita Universității Craiova într-un meci disputat pe Cluj Arena, în etapa a 18-a a SuperLigii.
Partida s-a încheiat nedecis, scor 0-0, într-o paertidă domunată de olteni.
Echipele de start
Universitatea Cluj: Edvinas Gertmonas, Dino Mikanovic, Lucian Iulian Cristea, Elio Capradossi, Miguel Angelo Gomes Silva, Dorin Marian Codrea, Gabriel Bogdan Simion, Ovidiu Alexandru Bic…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vreme neobișnuit de caldă la Cluj în următoarele două săptămâni. Până la 12 grade Celsius, apoi se mai răcește
Clujul a intrat într-o perioadă de încălzire accentuată, cu temperaturi care vor urca până la 10–12 grade în 5 decembrie, valori considerabil peste normalul perioadei.
După această dată, vremea se va răci brusc, pentru ca apoi să revină la maxime ușor mai ridicate spre finalul intervalului de prognoză, data de 14 decembrie.
Vremea la Cluj pănă în 14 decembrie
Potrivit meteorologilor, la Cluj și în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Îndrăgitul actorul clujean Florin Piersic își va sărbători cei 90 de ani pe scenă. Mesaj emoționant de 1 Decembrie pentru români
Îndrăgitul actor clujean Florin Piersic a transmis de Ziua Națională un mesaj plin de emoție către români.
El a anunțat totodată că își va celebra cei de 90 de ani pe scena Teatrului Național din București, în cadrul unui eveniment special pregătit pentru ziua de 26 ianuarie, ziua sa de naștere.
„Vă cuprind pe toți și vă strâng în suflet!”
De 1 Decembrie, Maestrul a publicat un mesaj în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Zeci de persoane au fost consultate gratuit la Alba Iulia, de 1 Decembrie, pentru prevenirea diabetului zaharat
Zeci de persoane au fost consultate gratuit la Alba Iulia, luni, 1 decembrie, pentru prevenirea diabetului zaharat. La acțiune au participat cadre medicale de la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia.
Acestea au oferit consultații gratuite și testări ale glicemiei adulților, pentru evaluarea riscului de diabet zaharat.
Acțiunea, realizată în parteneriat cu Consiliul Județean Alba și DSP Alba, a avut loc la noul sediu administrativ al CJ Alba, de la Poarta a III-a a Cetății Alba…
Citește mai mult pe Alba24.ro



