EVENIMENT
FOTO: Accident cu trei autovehicule implicate pe DN 7 în Dâmbovița. Două persoane au fost rănite

Un accident rutier în care au fost implicate un TIR și două autoturisme a avut loc, joi după-amiază pe DN 7, în județul Dâmbovița. Două persoane au fost rănite.
Potrivit ISU Dâmbovița, în jurul orei 17:41, pompierii au fost solicitați la un alt accident rutier produs pe DN 7, în comuna Lungulețu.
În eveniment a fost implicat un autotren ce transporta agregate minerale și două autoturisme.
În urma impactului, două persoane au fost evaluate medical și au fost preluate, una de către SMURD și cealaltă de către SAJ în vederea transportului la UPU Târgoviște.
Pompierii au asigurat măsurile de prevenire a incendiilor la locul evenimentului.
EVENIMENT
Tarife plăcuțe de înmatriculare 2025: Cât costă numărul auto preferențial. Precizările Instituției Prefectului Alba

Tarife plăcuțe de înmatriculare 2025: Noile tarife pentru plăcuțele de înmatriculare, au fost anunțate miercuri de Instituția Prefectului Alba. Aceste tarife sunt deja în vigoare de luni, 7 aprilie.
”Vă informăm că, începând cu data de 07.04.2025, tarifele pentru confecționarea și valorificarea plăcilor cu numere de înmatriculare permanente, de probă, temporare, provizorii și ale vehiculelor diplomaților și persoanelor asimilate sunt următoarele:
- plăcuțe Tip A…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Doi candidați pentru funcția de primar în Valea Ierii. Alegeri locale parțiale, odată cu primul tur de prezidențiale

Biroul Electoral de Circumscripție al comunei Valea Ierii din județul Cluj a validat miercuri, 9 aprilie, cele două candidaturi pentru alegerile locale parțiale.
Doi candidați s-au înscris în cursa pentru funcția de primar al comunei Valea Ierii. Este vorba despre Ioan Maioș (PNL), fost consilier local și inspector de muncă în cadrul ITM Cluj și Bogdan Balea (PSD), fost consilier local, care asigură interimatul la primărie.
Alegerile locale parțiale la Valea Ierii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câți bani alocă o familie pentru masa și pregătirile de Paște. Studiu: Sunt preferate produsele de la producătorii locali

Câți bani alocă o familie pentru masa și pregătirile de Paște. Un studiu dat publicității miercuri și realizat de o bancă românească arată că suma este mai mare decât anul trecut și că sunt preferate produsele de la producătorii locali.
Românii alocă, în medie, 800 de lei pentru Paște. Cea mai mare parte a banilor se duc spre masa de Paște, arată un studiu citat de Agerpres..
Persoanele chestionate spun că alegerea produselor este influențată de dorința de a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Survivor România 2025: Ovidiu Măcinic, alias Uwe Dai din Alba Iulia, a rămas în competiție și are șanse mari să câștige

Survivor România 2025: Ovidiu Măcinic, alias Uwe Dai din Alba Iulia, a trecut mai departe într-un duel cu Bitză.
”Cu ochii închiși dar încinși, am reușit să câștig duelul cu Bitză. Iar acum, cu un ochi zâmbesc, cu altul plâng… Mi-a plecat și al doilea frate din competiția Survivor…” a scris Uwe pe contul său de Facebook.
”Bitză a fost nominalizat de colegii săi, primind cele mai multe voturi, ceea ce l-a trimis direct la duelul eliminatoriu. Alături de el a…
Citește mai mult pe Alba24.ro