EVENIMENT
FOTO: Accident cu victimă într-o localitate din Ialomița. A intervenit elicopterul SMURD
O femeie a ajuns la spital după un accident rutier produs luni seară în localitatea Sintești, județul Ialomița. În coliziune au fost implicate două autoturisme.
Potrivit ISU Ialomița, detașamentului de pompieri Urziceni a intervenit, luni seară, la un accident rutier produs pe raza localității Sintești.
În eveniment au fost implicate două autoturisme.
La locul solicitării au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD. În sprijinul acestora acționează și două echipaje ale SAJ Ialomița ( tip B). La intervenție se deplasează și elicopterul SMURD București.
În urma impactului au rezultat două victime conștiente și cooperante. Acesrea au fost evaluate de către echipajele medicale aflate la locul solicitării, ulterior o persoană de sex feminin cu vârsta de aproximativ 48 de ani a fost preluată și transportată la Spitalul Municipal Urziceni.
Pentru cea de-a doua persoană nu a fost necesar transportul la unitatea spitalicească.
Cazul a rămas în atenția poliției.
EVENIMENT
ONG-ul ”Prietenii lui Azor” care se ocupă de câinii fără stăpâni din Alba Iulia a câștigat un proiect susținut de Star Assembly
Asociația ”Prietenii lui Azor” ONG-ul din Alba Iulia care se ocupă de salvarea animalelor, dar în special de cățeii din adăpostul public al municipiului, vor continua proiectele și în 2026.
Mai exact, asociația a câștigat un proiect susținut financiar de Mercedes-Benz / Star Assembly & Star Transmission. Drept urmare, campaniile de sterilizare gratuită vor continua și în 2026.
”Proiectul nostru a fost selectat și susținut printr-o sponsorizare oferită de Mercedes-Benz...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
DSP Alba: Scade numărul cazurilor de gripă și viroze în județ, dar crește cel al pneumoniilor
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a raportat evoluția cazurilor de gripă, viroze și pneumonii în județ, pentru perioada 29 decembrie 2025 - 4 ianuarie 2026.
Potrivit informațiilor furnizate de institituție, numărul acestor cazuri este în scădere față de perioada anterioară.
Pentru săptămâna 29 decembrie 2025 - 4 ianuarie 2026 au fost raportate următoarele cazuri:
Gripa: 336 cazuri (cu 32,93% mai puține cazuri comparativ cu săptămâna anterioară când s-au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Colectarea deșeurilor din Florești, dată peste cap de vremea extremă. Care este noul program pentru străzile afectate
Zăpada și gheața au dat bătăi de cap serviciilor de salubritate. Primăria Florești a anunțat modificări majore în programul de colectare a deșeurilor menajere, după ce autospecialele nu au putut ajunge pe mai multe străzi din localitate în data de 08 ianuarie 2026.
Important de reținut. Măsura vizează doar clienții casnici, colectarea pentru agenții economici desfășurându-se normal.
Străzile unde...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nicolae Stanciu, scuze publice după penalty-ul ratat în fața celor de la AC Milan: "Îmi asum responsabilitatea"
Nicolae Stanciu și-a cerut scuze public după ce a ratat un penalty care putea aduce victoria lui Genoa pe terenul lui AC Milan.
Fotbalistul albaiulian a fost eroul negativ al finalului de meci de pe San Siro, într-o partidă încheiată la egalitate, 1-1, după o execuție complet ratată în minutul 90+9, scrie Mediafax.
Intrat pe teren în minutul 83, la scorul de 1-0 pentru echipa patronată de Dan Șucu, Nicolae Stanciu a fost desemnat să execute lovitura de la 11 metri obținută de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
