EVENIMENT
FOTO: Accident cu victimă pe DN15C în Neamț. Cinci mașini avariate, din cauza neacordării de prioritate

Un accident rutier în urma căruia o persoană a fost rănită și cinci mașini avariate a avut loc, duminică după-amiază, pe DN15C în județul Neamț. Accidentul s-a produs pe fondul neacordării de prioritate.
Potrivit IPJ Neamț, accidentul a avut loc duminică, 29 ianuarie, în jurul orei 15:00, pe DN 15C, în localitatea Agapia.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce o tânără de 20 de ani, din Vânători-Neamț, conducea un autoturism pe Drumul Național 15C, în localitatea Agapia, ar fi efectuat viraj la stânga, moment în care ar fi intrat în coliziune cu un autoturism ce circula din sens opus, condus de un tânăr de 23 de ani, din Petricani.
În urma impactului autoturismul condus de tânărul de 23 de ani, ar fi acroșat o femeie de de 55 de ani, ce se deplasa în calitate de pieton în parcarea unei pensiuni.
Autoturismul a intrat apoi în coliziune cu alte trei mașini care erau parcate în parcarea aceleiași pensiuni.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului.
”În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier”, a declarat sinsp. Ciofu Ramona, purtător de cuvânt al IPJ Neamț.
EVENIMENT
DNSC: Atenție la e-mailurile false, atacatorii cibernetici folosesc numele Poliției Române pentru a înșela utilizatorii

Direcția Națională de Securitate Cibernetică (DNSC) trage un semnal de alarmă miercuri cu privire la o nouă campanie de fraude online în care atacatorii se folosesc de identitatea vizuală a unor instituții oficiale, precum Interpol, Europol, Poliția Română sau ANAF, pentru a câștiga încrederea potențialelor victime.
„Poliția Română nu blochează dispozitive și nu solicită plata amenzilor online prin…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Noi reguli pe Instagram, pentru adolescenți. Conținutul pe care îl vor putea vedea va fi adaptat pentru vârsta de 13 ani

Noi reguli pe Instagram: Meta a anunțat noi măsuri pentru a-i proteja pe adolescenți pe Instagram, limitând conținutul pe care aceștia îl pot vedea la nivelul unui film destinat publicului de peste 13 ani.
Compania va ascunde conturile care promovează teme sexuale, droguri sau alcool și va reduce apariția limbajului vulgar în recomandări, transmite Mediafax.
„Am decis să ne aliniem politicile la un standard independent, familiar părinților. Am revizuit ghidurile privind…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Angajatori, universități și instituții publice îi așteaptă pe tineri la Cluj Arena. Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Tinerii clujeni sunt invitați joi, 16 octombrie, începând cu ora 10:00, la Stadionul Cluj Arena, pentru a participa la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți 2025, un eveniment dedicat inserției profesionale, orientării în carieră și contactului direct cu angajatorii locali și instituțiile educaționale.
Bursa este organizată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Cluj (AJOFM), în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Noi șanse de finanțare prin PNRR pentru proiectele care au semnate contractele de finanțare. Ce spune deputatul Florin Roman

Noi șanse de finanțare prin PNRR pentru proiectele care au semnate contractele de finanțare. Deputatul PNL de Alba, Florin Roman, a transmis miercuri că legea PNRR a trecut la votul final împreună cu două amendamente pe care acesta le-a depus.
„Amendamentele generează cadrul legal, pentru ca proiecte importante din PNRR, pentru care s-au semnat contracte de finanțare, dar nu s-a dat ordinul de începere a lucrărilor, să poate continua. Altfel, la 1 noiembrie, asemenea contracte…
Citește mai mult pe Alba24.ro