EVENIMENT
FOTO: Accident feroviar cu două trenuri implicate, la periferia Barcelonei. Peste 150 de persoane au fost rănite
Peste 150 de persoane au fost rănite miercuri, după ce două trenuri s-au ciocnit la periferia Barcelonei. Traficul feroviar prin zonă a fost afectat.
Cel puțin 155 de persoane au fost rănite după ce două trenuri s-au ciocnit în regiunea Catalonia din nord-estul Spaniei, au anunțat serviciile de urgență, potrivit BBC. Cel puțin trei oameni au ajuns la spital, au mai spus autoritățile.
Accidentul a avut loc într-o gară de la periferia Barcelonei. Presa locală a relatat că trenurile se deplasau în aceeași direcție și s-au ciocnit în timp ce unul dintre ele încetinea pentru a opri în stație.
La seguretat és una prioritat essencial. Avui, des de @rodalies han posat en risc vides de moltes persones. Quants accidents més calen?. Això no pot quedar amb una disculpa més: investigació i depurar responsabilitats urgentment. https://t.co/FVahSkItOh
— Josep Jorge (@josepjorge) December 7, 2022
Nu este clar cum s-a produs accidentul, iar oficialii nu au făcut încă niciun comentariu.
Oficialii din domeniul situațiilor de urgență au scris pe Twitter că accidentul a avut loc în stația Montcada i Reixac – Manresa, la aproximativ 12 km de centrul orașului.
Traficul feroviar a fost întrerupt pentru scurt timp pe mai multe linii din cauza accidentului, a anunțat serviciul feroviar național Renfe.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Peste 200 de elevi din 20 de instituții de învățământ vor efectua stagii de practică în cadrul Delgaz Grid
Compania susține învățământul dual și profesional prin parteneriate încheiate cu instituții cu profil tehnic din 15 județe. Delgaz Grid asigură elevilor burse pe întreaga durată a cursurilor, iar la finalizarea acestora au posibilitatea de a se angaja în companie. Parteneriatele vizează și mediul universitar din București, Suceava, Bacău și Târgu Mureș.
Delgaz Grid a încheiat parteneriate cu 23 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident grav pe DN7 Valea Oltului. Mai multe persoane au fost rănite, după ce o mașină a intrat într-un parapet
Accident rutier grav pe DN7 Valea Oltului, zona Lazaret, vineri după-amiaza. La fața locului s-au deplasat echipaje de descarcerare.
Polițiștii din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene au intervenit la un accident rutier produs pe DN 7, km 242 + 100 de metri, în zona localității Lazaret.
Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit că, în tinp ce conducea un autoturism pe direcția Vâlcea – Sibiu, o femeie în vârstă de 57 de ani,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mesajul primarului din Blaj cu ocazia numirii PS Claudiu Pop – Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, transmite un mesaj de felicitare odată cu numirea PS Claudiu Lucian Pop în demnitatea de Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.
”Preafericite Părinte Claudiu Lucian Pop, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Ca Primar al Blajului, în numele comunității blăjene și al administrației publice locale, îmi exprim cele mai alese felicitări și urări de bine cu prilejul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cea de-a 15-a ediție a celui mai mare eveniment de shopping din România a început vineri dimineață, la ora 08:07, cu un interes uriaș din partea cumpărătorilor. În doar 30 de minute, românii au comandat produse și experiențe în valoare de 227 de milioane de lei, depășind cu mult ritmul de anul trecut și stabilind noi recorduri pentru eMAG și partenerii săi.
Start în forță pentru Black Friday 2025
Încă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

