EVENIMENT
FOTO: Accident în Fetești - Ialomița. Șase persoane rănite, între care doi copii
Șase persoane, printre care și doi copii, au fost rănite într-un accident rutier produs, duminică seară, în județu Ialomița, după ce două autoturisme s-au ciocnit. Din impact, una dintre mașini s-a răsturnat pe o parte.
Potrivit IPJ Ialomița, accidentul s-a produs în jurul orei 19:30, pe DC34 la ieșire din municipiul Fetești spre localitatea Movilia.

UPDATE: Potrivit ISU Ialomița, în jurul orelor 19.00, forțele de intervenție din cadrul ISU Ialomița au fost sesizate prin apel 112 despre producerea unui accident rutier pe DJ 212, prin coliziunea a două autoturisme din care au rezultat șase victime.
La fața locului s-au deplasat pompierii militari din cadrul Stației Fetești, cu o autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare și o autospecială SMURD, încadrate de 9 subofițeri.
La fața locului, au ajuns și trei echipaje SAJ.
După acordarea măsurilor de prim ajutor, cele șase victime au fost transportate de către echipajele SMURD și SAJ la Spitalul Fetesti.

Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că evenimentul rutier s-a produs ca urmare a coliziunii dintre două autoturisme.
În urma impactului șase persoane au fost rănite, printre care doi copiiu de 11 și 12 ani.

Potrivit sursei citate, conducătorii autotutrismelor au fost testați cu aparatul Drager, rezultatul indicând în ambele cazuri valori negative.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
Primăria Alba Iulia închiriază un spațiu comercial în Piața Centru. Care este prețul de pornire al licitației
Primăria Alba Iulia organizează licitație pentru închirierea unui spațiu destinat comercializării de produse alimentare, aflat în Piața Centru.
Potrivit documentației, spațiul nr. 4 se află în Corpul A al Pieței Agroalimentare Centru, pe latura de sud. Acesta are o suprafață utilă de 31,83 mp și destinația de spațiu pentru comercializarea de produse agroalimentare.
Prețul minim de pornire al licitației este de 3 euro/mp/lună. Durata contractului este de 4 de ani de la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Circulația feroviară, afectată în zona Clujului. CFR Călători anulează și modifică temporar mai multe trenuri
Pasagerii CFR Călători trebuie să fie atenți. Mai multe trenuri vor fi anulate sau vor circula doar parțial în perioada 1 martie – 26 aprilie, din cauza unor lucrări la infrastructura feroviară efectuate de CFR SA.
Pe anumite segmente, transportul va fi asigurat cu autocare, pentru a nu lăsa călătorii „pe drumuri”.
Trenuri anulate sau cu rute modificate
- trenul IR 406 Brașov – Valea lui Mihai –...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câți câini au fost adoptați de la adăpostul public din Alba Iulia. Numărul patrupedelor capturate a scăzut
Peste 180 de câini fără stăpân aflați la Adăpostul public din Alba Iulia au fost adoptați, în anul 2025. Numărul animalelor capturate de pe domeniul public a scăzut.
”La începutul acestui an în Adăpostul public pentru câini fără stăpân gestionat de Primăria municipiului Alba Iulia se aflau 112 câini fără stăpân în scădere cu aproximativ 8% față de începutul anului 2025.
Pe tot parcursul anului trecut în adăpostul public a intrat un număr de 188 de câini...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spațiu în Piața Toboșarului din Cetatea Alba Carolina, scos la licitație de Primăria Alba Iulia. Ce destinație va avea
Primăria Alba Iulia a anunțat organizarea unei licitații pentru închirierea unei locații pentru desfășurarea de activități de alimentație publică, aflată în șanțurile Cetății Alba Carolina, pe latura de Nord, în Piața Toboșarului.
Locația nr. 8 are o suprafață de 145 mp și este destinată desfășurării de activități de alimentație publică, având și o terasă aferentă.

Prețul de pornire al licitației publice este de 2.646,54 lei/lună.
Durata contractului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
