EVENIMENT
FOTO: Accident în lanț în Târgoviște, cu trei autoturisme implicate. O persoană, rănită
O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier în lanț produs, joi la amiază, pe raza municipiului Târgovște, județul Dâmbovița.
Accidentul s-a produs în municipiul Târgoviște, pe strada Liniștei și au fost implicate trei autoturisme care au intrat în coliziune față-spate.

Potrivit ISU Dâmbovița, la fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Târgoviște cu un echipaj de stingere cu apă și spumă șo un echipaj SMURD.
Din primele informații, în urma accidentului a rezultat o victimă, neîncarcerată.
Este vorba despre o fremeie de 42 ani, care a primit îngrijiri medicale la fața locului, apoi a fost preluatp de echipajul Serviciului de Ambulanță Județean.
Polițiștii efectuează cercetarea la fața locului, urmând să stabilească cu exactitate toate împrejurările producerii evenimentului rutier.
EVENIMENT
Ziua Națională a României la Cluj-Napoca, fără paradă cu tehnică militară. Va fi doar o defilare și tehnică de intervenție MAI
Municipiul Cluj-Napoca se pregătește să celebreze Ziua Națională a României printr-o serie de manifestări oficiale și evenimente dedicate comunității, luni, 1 Decembrie 2025.
Autoritățile locale, împreună cu Instituția Prefectului – Județul Cluj, Primăria Municipiului Cluj-Napoca și structurile militare ale Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, au pregătit un program variat ce se va desfășura în mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Reformă majoră la liceu. Daniel David: Analfabetismul funcțional, un risc de securitate națională, va fi drastic redus
Programele școlare pentru liceu au fost publicate în transparență instituțională, a anunțat ministrul Educației, clujeanul Daniel David.
Oficialul spune că acestea marchează o schimbare profundă a unui curriculum vechi de aproape 20 de ani și subliniază că reforma este esențială pentru reducerea analfabetismului funcțional, pe care îl consideră „un risc de securitate națională”.
Programe noi pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șoferul beat care a spulberat cu mașina trei tineri pe o trecere de pietoni din Poieni, Cluj, pus sub control judiciar
Bărbatul de 38 de ani care, în urmă cu câteva zile, a lovit cu mașina trei tineri care traversau strada regulamentar, pe trecerea de pietoni, a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
Accidentul deosebit de grav a avut loc sâmbătă, 22 noiembrie, pe DN1–E60, în localitatea Poieni. Toți cei trei pietoni au ajuns la spital.
A lovit cu mașina trei tineri și a primit control judiciar
Polițiștii au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
168 de pacienți au beneficiat de intervenții, evaluări, testări și consiliere, iar 46 de pacienți noi au fost înregistrați doar în ultimele luni în serviciile de internare de zi și ambulator ale Centrelor de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor din Cluj.
Dintre aceștia, 26 sunt cazuri de adicție la droguri, multe în rândul tinerilor, iar 23 sunt cazuri de adicție la alcool. Aceste cifre,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



