EVENIMENT
FOTO: Accident în LANȚ pe DN 2 sens de mers Urziceni - București. Impact violent între un TIR și o mașină. Alte două autoturisme, avariate
Un accident în lanț în care au fost implicate patru autovehicule s-a produs, vineri dimineața, pe DN 2 la ieșire din localitatea Movilița spre București.
Din primele informații, un autoturism a intrat în coliziune violentă cu un TIR. Impactul a fost atât de puternic încât motorul autoturismului a fost proiectat într-o altă mașină care, la rândul ei, a ricoșat într-o mașină staționata pe marginea drumului.

Potrivit IPJ Ialomița, vineri dimineață, în jurul orei 07:00, pe DN 2 la ieșire din localitatea Movilița spre București s-a produs un accident de circulație cu implicarea a 4 autoturisme, soldat cu vătămarea corporală a unei persoane.

Din verificările efectuate la fața locului a reieșit faptul că în timp ce un bărbat de 29 de ani din județul Buzău, conducea un autoturism pe DN2, sensul de mers Urziceni - București, ar fi pierdut controlul asupra direcției de mers într-o curbă la stânga, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un TIR care circula regulamentar din sens opus. În urma impactului, motorul autoturismului a fost proiectat într-un alt autovehicul care circula dinspre Movilița către București. Cel de-al treilea autoturism implicat a ricoșat într-o mașină staționata pe marginea drumului.
În urma producerii accidentului rutier a rezultat vătămarea corporală a primului șofer, care a fost transportat la spitalul Municipal Urziceni pentru îngrijiri medicale.
Toți cei patru conducători auto au fost testați cu aparatul Drager, rezultatele indicând valori negative.
S-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
Daniel David confirmă demisia din funcția de ministru al Educației: „Reformele pot continua fără mine”
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a anunțat oficial că și-a depus demisia, luni, 22 decembrie, la exact un an de la momentul în care a fost invitat să preia portofoliul Educației.
„Astăzi, 22 decembrie 2025, la exact un an de la invitația de a deveni ministru al Educației și Cercetării (22 decembrie 2024), i-am solicitat premierului eliberarea mea din funcția de ministru al Educației și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Posibile reduceri de personal în administrație, de anul viitor. Anunțul premierului Bolojan
Reduceri de personal în administrație: Premierul Ilie Bolojan a afirmat luni seară că, anul viitor, măsurile convenite pentru reducerea cheltuielilor în administrație vor implica, în anumite locuri, inclusiv reduceri ale aparatului bugetar.
Șeful Executivului a fost întrebat, într-o emisiune la Antena 3, dacă, în perioada următoare, vor exista reduceri de personal în sectorul public, transmite Agerpres.
Vezi și Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026: Guvernul a pregătit...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Ministrul Educației, Daniel David, și-a depus demisia din Guvernul României chiar înainte de Crăciun. Demisia ar fi fost transmisă cabinetului premierului Ilie Bolojan.
Conform MediaFax, Daniel David nu ar fi fost de acord cu reducerea fondurilor și a locurilor bugetate din universități, dar nici cu adoptarea unui buget de austeritate pentru educație, în condițiile în care sistemul a fost deja afectat de tăieri...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației. El a ajuns ministru pe locurile alocale în Coaliție pentru PNL, dar a rămas independent susținut de acest partid
Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea, este cotat cu cele mai mari șanse de a prelua portofoliul cel mai dur lovit de măsurile de austeritate aplicate deja prin Legea Bolojan, scrie Edupedu.
Daniel David nu ar fi fost de acord cu tăierile de fonduri de la universități, scrie...
Citește mai mult pe Alba24.ro


