EVENIMENT
FOTO/ VIDEO: Accident în Vâlcea: Un autoturism cu trei persoane, printre care și un copil, a plonjat într-un canal cu apă
Trei persoane, printre care și un copil, au fost implicate într-un accident, după ce autoturismul în care se aflau a plonjat într-un canal cu apă, adânc de cel puțin 2 metri, într-o localitate din județul Vâlcea.
UPDATE: Potrivit IPJ Vâlcea, în autoturism se aflau: conducătorul auto 79 de ani, un pasager de 66 ani și un minor de 12 ani. Pasagerii au suferit vătămari corporale, fiind trasnportați la spital în vederea acordării de ingrijiri medicale.
UPDATE 2: La sosirea echipajelor, cele trei victime - bunicii și nepoata, ieșiseră din autoturism. Echipajul SMURD a preluat o victimă, iar cele ale Serviciului de Ambulanță Județean, celelalte două victime. Totși trei au fost transportațo la spital pentru îngrijiri suplimentare

Accidentul s-a produs marți, 16 iunie, în satul Zăvoieni din Măciuca, județul Vâlcea.
Potrivit IPJ Vâlcea, conducătorul unui autoturims, un bărbat de 79 de ani, ce se deplasa dinspre Stănești spre Măciuca, nu ar fi adaptat viteza de mers, a pierdut controlul volanului și a părăsit partea carosabilă, iar autoturismul a ajuns într-un canal cu apa care traverseaza pe sub drumul județean.

Potrivit ISU Vâlcea, la locul accidentului au intervenit mai multe echipaje de salvare. Acestea au găsit ocupanții autoturismului ieșiți din mașină, însă persoanele erau blocate pe mal.
Din cauza terenului accidentat a fost nevoie de intervenția pompierilor, malul având circa 5 metri înălțime.
Știre în actualizare
EVENIMENT
Titluri de stat Tezaur 2026: cum pot fi cumpărate titlurile de stat cu dobânzi de până la 7%. A doua ediție, lansată luni
Titluri de stat Tezaur 2026. Ministerul Finanțelor a lansat, luni, 9 februarie, a doua ediție a Programului de titluri de stat Tezaur din acest an. Persoanele fizice pot economisi prin intermediul titlurilor de stat cu dobânzi de până la 7%.
Veniturile obținute sunt neimpozabile. Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu și sunt emise în formă dematerializată, anunță ministerul.
În perioada 9 februarie 2026 – 6 martie 2026, românii pot investi în titlurile de stat Tezaur,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Incident grav la Cluj: Te bat de nu mai rămâne nimic din tine pentru că vorbești maghiară pe stradă, în România”
EVENIMENT
Începe procesul în care Călin Georgescu este acuzat de propagandă legionară. Decizie la Tribunalul București
Începe judecarea dosarului în care Călin Georgescu este acuzat de propagandă legionară. Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale. Instanța a dispus începerea judecării pe fond a dosarului.
Tribunalul București a menținut decizia Judecătoriei Sectorului 1 prin care s-a constatat că dosarul a fost întocmit în mod legal.
Procesul se află în cameră preliminară. Pe 9 decembrie 2025...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
„Marea breaslă a micilor meșteri” ajunge în școli. Demonstrații educative susținute de echipa Palatului Principilor din Alba Iulia
Programul educativ „Marea breaslă a micilor meșteri”, desfășurat la Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia, își extinde activitățile dincolo de zidurile muzeului și ajunge, în perioada 10 - 20 februarie, direct în școlile din Alba Iulia și din împrejurimi, printr-o serie de demonstrații educative interactive.
Cu invitația: „Până veniți voi la noi, venim noi la voi”, echipa Palatului Principilor propune cadrelor didactice și elevilor din ciclul primar o formă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
