EVENIMENT
FOTO: Accident mortal în Giurgiu. Două persoane au decedat și alte două au fost rănite după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat

Un accident rutier cumplit a avut loc în noaptea de luni spre marți, în jurul orei 02:10,pe DN 5 B, între localitățile Ghimpați și Letca Nouă, județul Giurgiu. Două persoane au murit iar alte două au fost rănite, după ce autoturismul în care se aflau s-a răsturnat pe câmp.
Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Mihăilești au acționat pe DN5B în urma unui accident rutier. Evenimentul s-a produs între localitațile Ghimpați și Letca Nouă.
La fața locului s-au deplasat o autospecială de stingere cu apă și spumă, un echipaj SMURD și o ambulanță SAJ.
A fost implicat un singur autoturism care a părăsit partea carosabilă și s-a rostogolit la marginea drumului. În autoturism se aflau 4 persoane, toate fiind găsite în afara acestuia.
Pompierii au acționat pentru scoaterea uneia dintre victime, care era prinsă în lăstărișul de la marginea drumului.
Din nefericire, echipajul medical al SAJ, aflat la locul evenimentului, a declarat decesul pentru două dintre persoanele implicate: șoferul și o pasageră din spate.
Celelalte două persoane au fost găsite conștiente și cooperante și au refuzat transportul la spital.
Polițiștii efectuează cercetări la fața locului pentru a astabili cu exactitate circumstanțele prodycerii tragicului accident.
EVENIMENT
Vouchere pentru alimente 2025. Când intră banii pe carduri în acest an și ce sumă vor primi persoanele vulnerabile

Vouchere pentru alimente 2025. Programul „Sprijin pentru România” continuă și în acest an, oferind vouchere pentru alimente și mese calde persoanelor aflate în dificultate. Beneficiarii programului vor primi două tranșe de ajutor financiar, respectiv vouchere în valoare de 125 de lei, câte una la fiecare 6 luni.
Prima tranșă a sprijinului, în valoare de 125 de lei, va fi virată direct pe cardurile sociale în luna iunie 2025.
Vouchere pentru alimente 2025. Când intră banii…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Festivalul Internațional ”Lucian Blaga” Sebeș 2025: expoziție etnografică ”Prof. univ. dr. Ilie Moise – colecționarul”, în 24 mai

Festivalul Internațional ”Lucian Blaga” Sebeș 2025: Sâmbătă, 24 mai 2025, de la ora 19.00, în cadrul celei de a XLV-a ediţii a festivalului va fi vernisată expoziția etnografică „Prof. univ. dr. Ilie Moise – colecționarul”. Evenimentul va fi în foaierul Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeş.
Vezi 23-24 mai 2025: Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Lucian Blaga” de la Sebeș. PROGRAM
Născut în Cut, în apropierea Sebeșului, prof. univ. dr. Ilie…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea până la mijlocul lunii iunie. Cum începe vara anului 2025. Prognoza meteo pe patru săptămâni

Vremea până la mijlocul lunii iunie. Temperaturile urcă în următoarea perioadă, întâi la valori de 21-22 de grade și apoi la 24-25 de grade, spre finalul lunii mai. Vor fi diferențe de temperatură însă, de la regiune la regiune. În Banat, Muntenia și nord-estul Moldovei va fi mai cald, cu până la 25 de grade, încă din această săptămână. Iar în București se va ajunge la 28 de grade.
Vor fi însă perioade cu ploi și furtuni până la sfârșitul ultimei luni de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Rămâne clujeanul Daniel David în funcția de ministru al Educației în noul Guvern? Ce condiție pune

Ministrul interimar al Educației, clujeanul Daniel David, a declarat că ar putea să rămână în viitorul Guvern, dar cu o condiție.
Acesta spune că a preluat portofoliul cu o misiune și anume să facă lucruri mari în sistemul de învățământ.
Rămâne clujeanul Daniel David în funcția de ministru al Educației?
”Vorbind foarte cinstit, v-am spus condițiile în care am venit pentru prima parte a mandatului. Pentru această a doua parte a mandatului am spus că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro