EVENIMENT
FOTO: Accident MORTAL în județul Cluj. A izbit un tractor, a fost proiectat într-un cap de pod și a murit
Accident mortal sâmbătă seara în județul Cluj.
Sâmbătă seara pe DJ 107L, în comuna Petreștii de Jos, județul Cluj, conducătorul unui autoturism, în vârstă de 70 de ani, din Cluj-Napoca, care se deplasa pe raza localității Crăești, a lovit cu partea laterală un vehicul agricol, condus din sensul opus de un bărbat, de 45 de ani, din Crăești.
Urmare a impactului, autoturismul a intrat într-un cap de pod, accidentul soldându-se cu decesul conducătorului auto de 70 de ani.
Conducătorul vehiculului agricol a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
EVENIMENT
UPDATE FOTO-VIDEO: INCENDIU la Spitalul Județean din Alba Iulia. Focul a izbucnit într-o boxă aflată la subsolul unității
Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 18:00, la subsolul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia. Focul a izbucnit într-o boxă aflată la subsolul unității medicale.
Actualizare, ora 18:17 - Incendiul a fost stins. Se lucrează pentru defumarea subsolului și înlăturarea efectelor negative produse de incendiu.
Actualizare, ora 18:10 - Potrivit ISU Alba, fortele de intervenție au ajuns la locul producerii incendiului.
Incendiul se manifestă cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Impozite locale 2026 la Alba Iulia. Noile taxe pentru case, apartamente, terenuri și mașini, care intră în vigoare din 1 ianuarie
Primăria Alba Iulia a publicat vineri, în consultare publică, proiectul privind nivelurile de impozite și taxe locale ce vor fi aplicate în 2026.
Impozitele pe proprietăți se vor majora substanțial față de 2025, după creșterea valorii impozabile pe baza căreia se calculează impozitul. Spre exemplu, în cazul clădirilor cu cadre din beton armat, valoarea impozabilă va crește de la 1.492 lei/mp în 2025 la 2.677 lei/mp în 2026. În consecință, creșterea va fi de circa 80%.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Primăria Comunei Baciu a lansat în consultare publică un proiect urbanistic de amploare, care prevede dezvoltarea unui ansamblu rezidențial mixt, cu locuințe și funcțiuni complementare.
Planul vizează construirea a 22 de blocuri cu regim mare de înălțime și a generat deja reacții în rândul locuitorilor comunei, îngrijorați de impactul asupra traficului și calității vieții.
Un ansamblu de mari...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
21 decembrie, solstițiul de iarnă. Începutul iernii astronomice aduce cea mai scurtă zi a anului. Tradiții și credințe populare
21 decembrie, solstițiul de iarnă. Duminică, pe 21 decembrie, la ora 17:03 (ora României) va avea loc solstițiul de iarnă. Fenomenul marchează cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte a anului și reprezintă, din punct de vedere astronomic, începutul sezonului rece în emisfera nordică.
Mai exact, începând cu această și și până la solstițiul de vară din 21 iunie 2026, durata zilelor va începe să crească treptat, în timp ce nopțile se vor scurta, potrivit ritmului...
Citește mai mult pe Alba24.ro


