EVENIMENT
FOTO: Accident mortal în Năvodari. Impact între o cisternă și o mașină. O persoană a murit și două au fost rănite

Un cumplit accident rutier în urma căruia o persoană a murit și alte două au fost rănite a avut loc, miercuri dimineață, în Năvodari. Impactul s-a produs între o cisternă și un autoturism.
Accidentul a avut loc miercuri dimineață în Năvodari, după coliziunea dintre o cisternă și un autoturism.
UPDATE: Accident mortal în Năvodari: Precizările polițiștilor
„Miercuri, în jurul orei 7.00, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DJ 226, dinspre localitatea Corbu către orașul Năvodari.
Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat faptul că impactul s-a produs între un autoturism, condus de un bărbat, de 47 de ani, și un ansamblu de vehicule format din cap tractor și semiremorcă tip cisternă, condus de un bărbat, de 52 de ani.
În urma impactului a rezultat decesul, la fața locului, a primului conducător auto, precum și vătămarea corporală a 2 pasageri din autoturism.
În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală.”
Potrivit ISU Constanța, în urma impactului o persoană a murit și alte două au fost rănite. Printre victime, un copil.
Una dintre persoane a fost rănită grav, iar paramedicii SMURD au început manevre de resuscitare. Victima nu a răspuns manevrelor, fiind declarat decesul.
Încă două victime, între care un copil, au fost preluate de ambulanțe SMURD și duse la spital.
Polițiștii rutieri urmează să stabilească modul în care s-a produs accidentul.
EVENIMENT
Adăpost pentru câini fără stăpân la Câlnic. Investiție pe un teren de 5000 mp, ce trece în administrarea Consiliului Județean Alba

Adăpost pentru câini fără stăpân la Câlnic. Un teren de 5000 mp din localitate va trece în administrarea Consiliului Județean Alba, pentru demararea investiției. Proiectul intră la aprobare în ședința din 7 aprilie.
Consilierii județeni au de aprobat” încuviințarea cererii adresate Consiliului local al Comunei Câlnic pentru transmiterea imobilului – teren, înscris în CF nr. 78958 Câlnic, din domeniul public al Comunei Câlnic și din administrarea Consiliului Local al…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Luca Perța, elev al Colegiului Național Militar din Alba Iulia, calificat la etapa națională a Olimpiadei de Istorie

Luca Perța, elev al Colegiului Național Militar din Alba Iulia, a reușit calificarea la etapa națională a Olimpiadei de Istorie.
Luca Perța este elev în clasa a IX-a, iar pregătirea acestuia a fost derulată sub coordonarea profesorilor Dan Anca și Alexandru Matei.
„Fără îndoială, calificarea la etapa națională a Olimpiadei de Istorie este o mare realizare personală și mă simt onorat să am șansa de a-mi reprezenta colegiul în acest concurs.
O olimpiadă reprezintă un…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cine e bărbatul reținut după ce i-a aruncat o sticlă în față unui tânăr, după derby-ul Clujului. E fan U Cluj

Bărbatul reținut sâmbătă de polițiști pentru 24 de ore, în urma mai multor incidente care au avut loc după derby-ul Clujului, este un suporter al echipei de fotbal Universitatea Cluj.
Acesta a ajuns 24 de ore după gratii după ce a agresat doi tineri maghiari de 19 ani în parcul Central, la finalul meciului de luni, 31 martie, dintre U și CFR Cluj.
Cine e bărbatul reținut după ce i-a aruncat o sticlă în față unui tânăr, după derby-ul Clujului. E fan U…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Performanță: Eduard Pițu, elev al Colegiului Național HCC Alba Iulia, locul I la etapa națională a Olimpiadei de Matematică

Eduard Pițu a reușit o nouă performanță extraordinară. A câștigat primul loc și medalia de aur la etapa națională a Olimpiadei de Matematică 2025.
Este elev în clasa a IX-a la Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia. Potrivit rezultatelor publicate de Societatea Națională de Științe Matematice, Eduard a obținut 24 de puncte și premiul I, în urma competiției naționale.
Etapa pe țară a olimpiadei s-a desfășurat la începutul lunii aprilie,…
Citește mai mult pe Alba24.ro