Connect with us

EVENIMENT

UPDATE FOTO: Accident mortal A1 Deva-Nădlac. O femeie însărcinată a murit. Alte șase persoane, cetățeni bulgari, transportate la spital. Microbuzul în care se aflau s-a răsturnat

Publicat

Un accident cumplit a avut loc în urmă cu puțin timp pe autostrada A1 Deva - Nădlac, la kilometrul 389+200, în zona localității Ilia, județul Hunedoara. Un autoturism ce tracta o remorcă a intrat în balans și s-a răsturnat, în urma impactului o persoană a decedat iar o alta în stare gravă.

UPDATE 2: Potrivit ISU Hunedoara. în microbuz călătoreau 7 persoane: 4 bărbaţi şi 3 femei, cu cetăţenie bulgară.

O femeie de 37 de ani, care era însărcinată, era încarcerată și în stop cardiorespirator. Celelalte persoane din microbuz care s-au autoevacuat prezentau leziuni minore. Metodele de resuscitare au rămas fără efect în cazul femeii, aceasta fiind declarată decedată de medicii SAJ.

La spitalul din Deva au ajuns, cu două ambulanţe SMURD şi o autospecială de transport victime multiple șase persoane cu traumatisme minore.

UPDATE1: Potrivit IPJ Hunedoara, un cetățean bulgar, În timp ce conducea un autovehicul cu remorcĂ (având șase pasageri, toți cetățeni bulgari), pe A1, la km 389, din direcția Deva - Nădlac, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a lovit glisiera din partea dreaptă și s-a răsturnat pe partea stângă.

Autovehiculul a rămas imoblizat pe banda de urgență și parțial pe banda 1, iar remorca a fost proiectată la 10 metri după autovehicul, pe banda de urgență.

În urma accidentului, o pasageră a fost prinsă parțial sub autovehiculul răsturnat. În ciuda eforturilor echipajelor medicale, aceasta a fost declarată decedată.
Dintre ceilalți pasageri, au fost transportate la spitalul din Deva două femei, care, din primele investigații, sunt rănite, (una ușor și cealaltă grav).

Și ceilalți 4 pasageri au fost transportați la spital, aceștia însă fără răni grave.
În cauză a fost întocmit dosar penal.

Stirea initiala:

Potrivit Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române, pe autostrada A1 Deva – Nădlac, la kilometrul 389+200, în zona localității Ilia, județul Hunedoara, un autoturism care tracta o remorcă, a intrat în balans și s-a răsturnat.

În urma impactului, două persoane din autoturism au rămas încarcerate (potrivit primelor date, cu leziuni grave), iar o altă persoană a decedat. Circulația rutieră este întreruptă pe prima bandă, pe sensul către Nădlac.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Programul autobuzului A1 spre Aeroportul Cluj, corelat cu orele de sosire ale avioanelor. Clujenii au noi propuneri pentru CTP

Publicat

bus aero e1767175426171.jpg






Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca anunță că, din 5 ianuarie 2026, mijloacele de transport ce deservesc linia de autobuz A1 vor circula după un program experimental care va fi diferit pe zile și adaptat fluxului și orelor de sosire a zborurilor pe Aeroportul International ”Avram Iancu”, care variază de la o zi la alta.

Scopul acestui demers este facilitarea unui transfer rapid, predictibil și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum poți scăpa de mahmureală după ce ai băut de Revelion

Publicat

cum poți scăpa de mahmureală după ce ai băut de

Cum poți scăpa de mahmureală după ce ai băut de Revelion: Noaptea dintre ani vine, de multe ori, cu mese bogate, nopți lungi și pahare ridicate în cinstea noului an.

A doua zi însă, distracția se poate transforma rapid în mahmureală: dureri de cap, greață, oboseală și senzația generală de disconfort.

Consumul excesiv de alcool deshidratează organismul, irită stomacul, scade nivelul de zahăr din sânge și afectează somnul.

Toate acestea contribuie la starea neplăcută...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sens giratoriu la intrarea în noul sediu RAR Cluj din Apahida. Propunerea unui clujean

Publicat

rar cj.jpg






Un clujean propune autorităților construirea unui sens giratoriu la intrarea la noul sediu RAR Cluj din Apahida, care va deveni funcțional după 20 ianuarie 2026.

”Propun ca pe centura de ocolire Apahida – Vâlcele, E 576, în zona podului peste Valea Caldă până la panourile de atenuare zgomot, să se facă un sens giratoriu și un drum de acces la noul sediu RAR Cluj din Apahida.

În acest fel, intrarea la sediul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tradiții și obiceiuri de Anul Nou în lume. Cum întâmpină diferite popoare începutul unui nou an

Publicat

tradiții și obiceiuri de anul nou în lume. cum întâmpină

În noaptea dintre ani, superstițiile devin reguli nescrise respectate cu strictețe în multe colțuri ale lumii. De la focuri ritualice și obiecte aruncate pe fereastră până la mâncăruri simbolice sau gesturi aparent bizare, fiecare cultură își marchează începutul de an prin obiceiuri menite să aducă noroc, sănătate și prosperitate.

Citește și Mesaje de Anul Nou 2026 * Felicitari de Anul Nou 2026 * Mesaje de Revelion 2026 * Mesaje haioase de Anul Nou 2025 * URĂRI de La...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe