EVENIMENT
FOTO: ACCIDENT MORTAL pe DC 87 Neamț. Două persoane au murit şi trei au fost rănite
Două persoane au murit şi alte trei au fost rănite într-un accident produs, duminică noaptea, pe DC 87, după ce o maşină a intrat pe contrasens şi apoi s-a izbit de un cap de pod şi de un copac.

Potrivit datelor furnizate de Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Neamţ, "din primele cercetări efectuate de poliţişti a reieşit că, în timp ce un tânăr de 29 de ani, din Secuieni conducea un autoturism pe DC 87, pe direcţia de mers Secuieni-Butnăreşti, în afara localităţii Butnăreşti, pe un sector de drum în curbă uşoară la dreapta, ar fi pătruns pe sensul opus de mers, părăsind parţial partea carosabilă, după care ar fi revenit pe carosabil şi ar fi pierdut controlul asupra direcţiei de mers intrând în coliziune cu un cap de pod situat pe partea stângă a drumul şi, ulterior, cu un arbore".
Din impact a rezultat decesul unui tânăr de 28 de ani, din Secuieni, şi al unui bărbat de 31 de ani, din localitatea Boghicea.
De asemenea, au fost răniţi conducătorul auto, precum şi doi tineri de 23, respectiv 34 ani, din Secuieni, aceştia fiind transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale.
IPJ Neamţ a mai precizat că şoferului i-au fost recoltate mostre biologice în vederea stabilirii, cu exactitate, a alcoolemiei.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Neamţ a anunţat că la faţa locului au intervenit trei echipaje de pompieri, cu o autospecială de descarcerare, trei dintre victime fiind încarcerate, o autospecială de stingere şi un echipaj SMURD, la faţa locului aflându-se şi echipaje de la Serviciul de Ambulanţă. AGERPRES
EVENIMENT
Banii românilor cresc accelerat în Pilonul II. Active record de peste 200 miliarde lei și aproape 8,5 milioane de participanți
Fondurile de pensii private obligatorii au încheiat anul 2025 la un nivel record, cu active totale de 201,6 miliarde de lei, marcând o creștere spectaculoasă de 34% față de finalul anului precedent, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Conform ASF, aproximativ 94% din investițiile fondurilor sunt direcționate către active românești, majoritatea denominate în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele despre ziua de 14 februarie, Ziua Îndrăgostiților, pentru fiecare zodie
Horoscop 9-15 februarie. Această săptămână este marcată de o atmosferă mai emoțională decât de obicei, având în vedere că se apropie Ziua Îndrăgostiților.
Totuși, nu este vorba doar despre romantismul clasic, ci despre felul în care fiecare zodie își definește relațiile, nevoile și limitele.
Pentru unii, 14 februarie devine un test al sincerității în cuplu, pentru alții, un moment de clarificare sau chiar de decizie.
Dincolo de această zi, întreaga săptămână...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
L-ați văzut? Bărbat din Aiud, dat dispărut de mama sa. A plecat spre Alba Iulia și nu a mai putut fi contactat
Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Aiud. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
În seara zilei de 8 februarie 2026, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiul său, SZANTO ROBERT LEHEL, în vârstă de 52 de ani, a plecat de la domiciliul său, la aceeași dată, în jurul orei 10.00, spre municipiul Alba Iulia și nu a mai revenit,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă
O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.
O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
