EVENIMENT
FOTO: Accident mortal pe DN2-E85 Focșani. Impact mortal înre un autoturism și o autoutilitară
Un şofer în vârstă de 69 de ani a decedat, vineri, pe E 85, în apropierea localităţii Garoafa, după ce a făcut o manevră de întoarcere fără să se asigure şi a fost lovit de o autoutilitară care circula regulamentar, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.

„Vineri, în jurul orei 14,00, un bărbat în vârstă de 69 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe DN 2-E 85, dinspre Garoafa către Focşani, la km 186+400 m a efectuat manevra de întoarcere fără să se asigure, moment în care a fost lovit în partea laterală stânga faţă de o autoutilitară care circula din direcţia Garoafa către Focşani”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea, Cătălina Murariu.
În urma impactului, conducătorul autoturismului a rămas încarcerat, iar conducătorul autoutilitarei a fost rănit. La faţa locului au intervenit trei echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani care au acţionat pentru extragerea victimei din autoturism.
Conducătorul autoturismului a fost resuscitat de un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Vrancea, care, în cele din urmă, a declarat decesul acestuia.
Cercetările sunt continuate la faţa locului pentru a stabili cu exactitate dinamica evenimentului, a menţionat sursa citată. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Întâlnire între șoferii STP și conducerea Primăriei Alba Iulia. Oamenii spun că nu și-au mai primit salariile de două luni
Șoferii de autobuz din Alba Iulia au avut luni, 10 noiembrie, o întâlnire cu conducerea Primăriei, nemulțumiți de faptul că nu au mai fost plătiți de către operatorul STP de circa două luni de zile. Aceștia spun că există riscul ca transportul public în comun din municipiu să fie blocat.
„Problema dânșilor este cunoscută oarecum. Datorită, să zic așa, litigilor între Primăria Alba Iulia, AIDA Transport Local și STP s-au blocat, sau au fost nevoiți să blochez…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Prime lunare de la stat pentru tinerii care se angajează pentru prima dată. Care sunt propunerile Ministerului Muncii
Tinerii care se angajează pentru prima dată vor beneficia de prime de la stat. Un proiect de lege în acest sens a fost inițiat de Ministerul Muncii.
Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale a pus în dezbatere publică un proiect de modificare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă.
Este vorba de un pachet de 18 măsuri. Acestea vizează, între altele, sprijinirea tinerilor aflați la început…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Afaceristul Vasile Pușcaș, despre dosarul de delapidare: „E un ordin de execuție venit direct de la Ilie Bolojan”
Omul de afaceri Vasile Pușcaș, un apropiat al liderului AUR George Simion, a făcut luni acuzații grave la adresa prim-ministrului Ilie Bolojan.
Pușcaș spune că este victima „răzbunătorului” Ilie Bolojan, după ce procurorii bihoreni au descins la două dintre firmele pe care le controlează – Drusal SA și Drusal City SA – într-un dosar privind suspiciuni de delapidare și înșelăciune cu consecințe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Sebeș, cercetat de polițiști după ce a fost prins băut la volan, la primele ore ale dimineții. Unde a fost oprit
Un bărbat din Sebeș este cercetat de polițiști după ce a fost prins băut la volan, duminică dimineața, pe o stradă din Teiuș.
Potrivit IPJ Alba, la data de 9 noiembrie 2025, în jurul orei 07:45, polițiștii din Teiuș au oprit, pentru control, pe strada Decebal din orașul Teiuș, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 44 de ani, din municipiul Sebeș.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,54 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv…
Citește mai mult pe Alba24.ro

