Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Accident pe DN 2 în zona localității Urziceni. Impact pe contrasens între un autoturism și un microbuz cu 9 pasageri. Ce alcoolemie avea șoferul vinovat

Publicat

Un accident rutier s-a produs miercuri după-amiaza, pe DN 2, la ieșire din municipiul Urziceni către București, după colizunea dintre un autoturism și un microbuz cu 9 pasageri.

Potrivit IPJ Ialomița, din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat de 53 de ani, circula pe DN2, ar fi pierdut controlul direcție de mers într - o curbă la stânga, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un microbuz de transport persoane, condus de un bărbat de 34 de ani.

În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a șoferului autoturismului și a unui pasager din același autoturism.

În urma testării cu aparatul Drager, în cazul șoferului autovehiculului rezultatul a indicat o valoare de 1,41 mg/l alcool pur în aerul expirat, în timp ce în cazul șoferului microbuzului rezultatul a indicat o valoare negativă.

Potrivit ISU Ialomița, la locul accidentulu s-au deplasat de urgență trei echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă, o autospecialâ de descarcerare, o ambulanța SMURD și trei echipaje ale SAJ Ialomița - substația Urziceni.

Din eveniment au rezultat nouă victime, conștiente: 7 din microbuz și 2 din autoturism. Victimelor le-a fost acordat primul ajutor de echipajele medicale de la locul intervenței. Ulterior, toate cele nouă victime au refuzat transportul la spital.

Militarii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiului la locul accidentului și sablare carosabil.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bolojan avertizează CCR: „Amânarea deciziei pensiilor magistraților va costa România”. Reacție dură a șefei ÎCCJ, Lia Savonea

Publicat

593095589 1386344836183553 8176327926458133225 n e1769502442692.jpg






Premierul Ilie Bolojan a transmis vineri Curții Constituționale o informare oficială privind consecințele amânării decizii legate de pensiile magistraților, avertizând că România ar putea pierde fonduri importante din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) dacă procedurile se prelungesc. Decizia a fost amânată pentru a patra oară, miercuri, 11 februarie. 

Șeful Executivului a susținut că este...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Conceptul „School Street” ar putea fi implementat la Cugir. Străzile din zona școlilor, închise pentru mașini în fiecare dimineață

Publicat

conceptul „school street” ar putea fi implementat la cugir. străzile

O inițiativă îndrăzneață din Vancouver ar putea transforma diminețile elevilor din Cugir: o oră fără trafic auto pe străzile din zona școlilor, pentru siguranță, aer curat și mai puțin stres.

Conceptul „School Street” (strada școlară), în care străzile din jurul unităților de învățământ se deschid în fiecare dimineață, timp de o oră, pentru elevi și cetățeni, ar putea fi implementat și la Cugir.

În Vancouver, cel mai mare oraș din provincia Columbia...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Emma Răducanu și Sorana Cîrstea se vor duela în finala Transylvania Open de la Cluj-Napoca

Publicat

emma raducanu sorana cirstea sursa transylvania open.jpg






Cluj-Napoca va găzdui o finală spectaculoasă la ediția 2026 a Transylvania Open, unde Emma Răducanu și Sorana Cîrstea se vor înfrunta pentru trofeul competiției.

Duelul promite o atmosferă electrizantă în BT Arena, cu tribunele pregătite pentru un meci de gală între două jucătoare apreciate de publicul român.

Emma Răducanu, sportiva cu origini românești și principala favorită a turneului, a ajuns în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Regulamentul de bloc, documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Ce reguli trebuie să conțină

Publicat

românia, pe locul 3 în lume la rata de deținere

Regulamentul de bloc, documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Asociațiile de proprietari sunt obligate, potrivit legii, să adopte un document scris cu privire la regulile și condițiile de folosință a părților comune ale imobilelor și normele de conduită și bună vecinătate dintre proprietari.

Regulile înscrise în regulament trebuie respectate de către toți cei care intră în bloc, nu doar de către proprietari sau chiriași. 

Regulamentul de bloc,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe