Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Accident pe DN21 în Ialomița. Două persoane au ajuns la spital. Mașina s-a răsturnat pe câmp

Publicat

ialomita2

Două persoane au fost rănite într-un accident rutier petrecut, duminică dimineață, în județul Ialomița. Autoturismul în care se aflau s-a răsturnat pe câmp. Șoferul consumase băuturi alcoolice.

Potrivit ISU Ialomița, accidentul a avut loc duminică, în jurul orei 07.00, pe DN 21, la ieșire din localitatea Slobozia Nouă, către localitatea Iazu, județul Ialomița.

Din primele informații, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, mașina a ieșit de pe șosea și s-a răsturnat pe cîmp. Una dintre persoanele aflate în mașină a avut nevoie de intervenția echipajelor de descarcerare.

UPDATE Accident pe DN21 în Ialomița. Precizările polițiștilor

Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost implicat un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 53 de ani, care ar fi părăsit partea carosabilă și a ajuns cu mașina pe câmpul de pe marginea drumului.

Atât șoferul cât și un pasager aflat în autoturism au fost răniți și transportați la Spitalul din Slobozia pentru îngrijiri medicale.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând o valoare de 0.90 mg/l alcool pur în aerul expirat.

”Cercetările sunt continuate de polițiști sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”, au precizat reprezentanții IPJ Ialomița.

ialomita2

La locul evenimentului au fost alocate de urgență trei echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și un echipaj SMURD. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj al SAJ Ialomița(tip C).

În urma impactului au rezultat două victime, conștiente și cooperante, dintre care una încarcerată.

accident ialomita 1

Victima încarcerată a fost extrasă dintre fiarele contorsionate ale autoturismului în siguranță, cu ajutorul mijloacelor specifice din dotare.

Ambele victime au fost monitorizate la locul intervenției, ulterior au fost preluate de echipajele medicale și transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, pentru investigații suplimentare.

Militarii au mai asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor la locul intervenției.

Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

U BT la un pas de victorie, dar a pierdut cu 104-114

Publicat

u bt cluj eurocup cedevita.jpg






U-Banca Transilvania a fost la un pas de o victorie mare la Ierusalim, după ce a revenit de la -23 de puncte și a împins partida în prelungiri, însă Hapoel a gestionat mai bine ultimele minute și s-a impus cu 114–104, la capătul unui meci cu multiple răsturnări de situație.

 

În urma acestui rezultat, U-Banca Transilvania va lupta pentru un loc care să ducă în următoarea fază a competiției...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj a câştigat la Arad, 1-0 cu UTA, în Superligă

Publicat

cfr cluj rapid e1763920216289.jpg






CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Arena ”Francisc Neuman”, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal.

 

UTA a câștigat de 11 ori, CFR Cluj, de 15 ori, CFR Cluj

 

Unicul gol al partidei a fost reuşit de kosovarul Meriton Korenica (68), după o minge aşezată de Alibek Aliev.

Arădenii au avut ocazii de gol în min. 27, când Christopher Braun a fost la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice de bază. Raport UNICEF

Publicat

aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice

Aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice de bază, arată un raport UNICEF, fcut public miercuri. 

Raportul precizează că aproximativ jumătate dintre elevii români (43%) ating un nivel funcţional al literaţiei ştiinţifice, în timp ce 24% au competenţe tranzitorii, care pot fi consolidate rapid prin sprijin adecvat, arată rapoartele naţionale elaborate de UNICEF.

Dar aproximativ 32% dintre elevi sunt la risc de a nu fi capabili să înţeleagă şi...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zăcăminte de minerale rare, descoperite în Apuseni de o companie canadiană: uraniu, cobalt, nichel, aur, plumb, zinc și cupru

Publicat

zăcăminte de minerale rare, descoperite în apuseni de o companie

Zăcăminte de minerale rare, descoperite în Apuseni de o companie canadiană. Este vorba despre zăcăminte de uraniu, cobalt, nichel, aur, plumb, zinc și cupru, arată un comunicat de presă din februarie al Leading Edge Materials, care prezintă cele mai recente date ale explorărilor desfășurate în ultimii ani. 

Descoperirea a fost făcută pe un perimetru de aproximativ 25 de kilometri pătrați din județul Bihor, la limita cu Arad, în cadrul proiectului de explorare Bihor Sud.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe