Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Accident pe un drum județean din Neamț. Patru persoane au fost rănite, după o coliziune între două autoturisme

Publicat

Un accident rutier a avut loc, miercuri după-amiază, pe DJ 207 B în județul Neamț. Patru persoane, printre care și un minor, au fost rănite după o coliziune între două autoturisme.

UPDATE: Potrivit IPJ Neamț, din primele cercetări efectuate de polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Roman a reieșit că, în timp ce un bărbat de 29 de ani, din Roman, conducea un autoturism pe strada Libertății din localitatea Cordun, la intersecția cu DJ 207 B, ar fi pătruns pe culoarea roșu a semaforului electric, intrând în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 41 de ani, din Roman.

În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea celui de-al doilea conducător auto, a unui minor de 3 ani și a altor 2 pasageri din același vehicul, de 30 și 31 de ani.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ în cazul bărbatului de 41 de ani, însă în cazul celuilalt a indicat o valoare de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului în vederea stabilirii, cu exactitate, a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul rutier.

Potrivit ISU Neamț, prin apel la 112, în jurul orei  18:29, pompierii au fost înștiințati despre producerea unui accident rutier pe DJ 207 B, pe raza  comunei Cordun. Accidentul rutier s-a produs între două autoturisme.

Patru persoane ce se aflau într-unul dintre autoturisme au fost scoase de către participanții la trafic.

Conform sursei citate, în urma accidentului rutier au rezultat patru victime, trei adulți și un minor. Toate victimele au primit îngrijiri medicale de la echipajele medicale sosite la locul evenimentului,  ulterior fiind transportate la CPU Roman .

Pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor și au curățat/degajat carosabilul de elementele rezultate în urma accidentului rutier.

La locul solicitării s-au deplasat pompieri din cadrul Detașamentului Roman cu o autospecială pentru descarcerarea grea, o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD, voluntari din cadrul SVSU Cordun și două echipaje cu ambulanțe de la SAJ.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Rata inflației a ajuns în România la 9,7% în decembrie 2025. Electricitatea, cafeaua și transportul CFR, în topul scumpirilor

Publicat

1766700016 bani lei pensie.jpg






Rata anuală a inflației a atins 9,7% în decembrie 2025, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

Deși ușor sub nivelul din noiembrie (9,8%), inflația rămâne la cote ridicate, alimentată de scumpiri consistente la energie, bunuri de consum și servicii esențiale.

Conform INS, indicele prețurilor de consum pentru luna decembrie 2025, raportat la luna precedentă, a fost de 100,22%,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum s-a pregătit uciderea unui tânăr, într-un bloc din Blaj. Criminalul, condamnat. Un caz despre droguri și răzbunări ca în Mafie

Publicat

cum s a pregătit uciderea unui tânăr, într un bloc din blaj.

Cazul unei tentative de omor în care un tânăr în vârstă de 19 ani din Blaj, Florin Nicușor Mateiu, a pus la cale modul în care a vrut să își execute un rival, este descris de magistrații Tribunalului Alba. 

Recent, în data de 8 ianuarie 2026, magistrații instanței, l-au condamnat pe acesta la o pedeapsă privativă de libertate. Însă, motivarea instanței scoate la suprafață mai multe elemente care duc dosarul într-o altă zonă: modul în care tânărul de doar 19 ani a...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un val de aer din Siberia îngheață România, în weekend. Temperaturile scăzute se întorc

Publicat

măsuri de siguranță în perioada temperaturilor extrem de scăzute. recomandările

Un val de aer foarte rece se deplasează dinspre Siberia și va lovi România în cursul acestui weekend. Temperaturile vor fi extrem de scăzute, iar minimele nocturne vor ajunge și la -18 grade. 

Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între -11 și 4 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -15 și -4 grade, mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei, potrivit Meteoplus.

Dimineața și noaptea va fi ceață, pe alocuri asociată cu depunere de chiciură arată

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Memorandum privind acordarea sporului pentru condiţii periculoase salariaţilor Ministerului Sănătăţii, aprobat de Guvern

Publicat

o nouă emisiune fidelis de titluri de stat a fost

Guvernul a adoptat miercuri un memorandum privind încheierea unui angajament legal pentru efectuarea determinărilor specifice ale locurilor de muncă, necesare acordării sporului pentru condiţii periculoase sau vătămătoare salariaţilor Ministerului Sănătăţii. 

Memorandumul este conform legislaţiei privind securitatea şi sănătatea în muncă şi reglementărilor privind salarizarea în sectorul bugetar, transmite Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Executivului, memorandumul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe