EVENIMENT
FOTO: Accident pe un drum județean din Sibiu: O persoană a murit și alte trei au fost rănite. Coliziune frontală, din cauza vitezei

Un grav accident rutier a avut loc, vineri la amiază pe DJ 106, în județul Sibiu. O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, după coliziunea frontală dintre două autoturisme. Accidentul s-a produs pe fondul vitezei neadaptate la condițiile de drum.
Potrivit ISU Sibiu accidentul rutier s-a produs pe DJ 106 în apropiere de localitatea Cornățel la un accident rutier, cu următoarele forte:
Din primele informații sunt implicate în accident două autoturisme și 5 persoane, dintre care două încarcerate.
UPDATE: Accident pe un drum județean din Sibiu. Impact frontal, din cauza vitezei. O persoană a murit
Potrivit IPJ Sibiu, accidentul a avut loc pe DJ 106, între Cornățel și Daia.
Este vorba despre o coliziune frontală între două autoturisme 0 unul condus dinspre Sibiu de către un bărbat de 30 de ani și unul condus dinspre Agnita, de către un bărbat de 31 de ani.
Din primele cercetări efectuate a rezultat faptul că șoferul autoturismului condus spre Sibiu, pe un tronson în curbă la stânga, pe fondul vitezei neadaptate, a pierdut controlul direcției de deplasare, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu autoturismul condus din sens opus.
Impactul a dus la decesul pasagerei din autoturismul condus dinspre Sibiu, precum și la rănirea conducătorului auto și a altui pasager din același auto și la rănirea șoferului și pasagerului din celălalt auto.
”Cercetările continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor în care s-a produs accidentul”, au trasnsmis reprezentanții IPJ Sibiu.
UPDATE 2: ISU Sibiu, despre starea victimelor
ISU Sibiu: În urma accidentului au rezultat cinci victime. Echipajul de descarcerare a intervenit pentru a descarcera două persoane. Ambele conștiente și politraumatizate. Un bărbat de aproximativ 30 de ani a fost transportat la UPU Sibiu de echipajul SMURD.
O femeie, pasageră în autoturism prezenta leziuni incompatibile cu viața, salvatorii din nefericire nu au putut face nimic pentru ea și astfel a fost constatat decesul.
Alte trei victime au fost preluate de echipajele SAJ.

sursa foto: Infotraficromania.ro
La fața locului au intervenit o autospecială de descarcerare, o autospecială de transport victime multiple, o autospecială de stingere, un echipaj SMURD cu medic
De asemenea la fața locului au intervenit și trei echipaje SAJ dintre care unul cu medic.
Traficul a fost blocat total.
EVENIMENT
FOTO. Alin Tișe și-a lansat o carte la un festival românesc din Spania. Mesajul său pentru românii din diaspora

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, și-a lansat, vineri, o carte la un târg românesc organizat în orașul Alcala de Henares din Spania.
Tișe a fost la ”CultuRo – Festival de Carte și Arte al Românilor de Pretutindeni”, iar vineri și-a lansat primul volum, „Cezarul, Dumnezeu, Iubirea”, prezentat de directorul revistei ”Tribuna”, Mircea Arman.
Președintele CJ Cluj a făcut și o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Oscarurile muzicii clasice vin pentru prima dată în România. Gala International Classical Music Awards 2027 la Cluj-Napoca

România intră pe harta marilor evenimente internaționale de muzică clasică. Filarmonica de Stat „Transilvania” va găzdui Gala International Classical Music Awards (ICMA), supranumite „Oscarurile muzicii clasice”, care va avea loc pe 9 aprilie 2027 la Cluj-Napoca, în noua Sală Héritage a Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”.
Evenimentul ICMA va fi găzduit în Sala Héritage, un complex…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu (AUR): Domnule Ivan, în loc să faci pe opozantul de la masa Guvernului, suflecă-ți mânecile și apucă-te de treabă!

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, îl acuză pe ministrul Energiei, Bogdan Ivan, că prin declarațiile sale publice a dublat prețul energiei electrice la termen pentru începutul anului 2026 și îi cere să își asume responsabilitatea guvernării, nu să joace rolul opozantului.
„Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, probabil că a dublat prețul energiei electrice la termen pentru trimestrul I al anului 2026 atunci…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Elena Maria Toma, canotoarea din Abrud și-a sărbătorit recent majoratul. Mesaj de felicitare din partea Cupru Min Abrud

Elena Maria Toma, canotoarea din Abrud și-a sărbătorit recent majoratul. Pe această cale compania Cupru Min Abrud i-a transmis acesteia un mesaj de felicitare.
”Canotoarea campioană din Abrud și-a sărbătorit ieri (n.r. marți 30 septembrie) majoratul, la o lună după ce a mai câștigat o medalie de aur la Campionatele Balcanice de canotaj. Elena Maria Toma a obținut locul 1 cu echipajul de 8+1 (F) și un loc 4 la proba de 4 vâsle (F), la competiția din Ioannina-Grecia.
Elena…
Citește mai mult pe Alba24.ro