EVENIMENT
FOTO: Accident TERIBIL cu 9 victime în Sibiu. Printre ele, un bebeluș

Accident, marți seara, în Piața Andrei Șaguna din municipiul Mediaș.
Din primele cercetări se pare că șoferul unui autoturism – un cetățean străin de 69 de ani – ar fi intrat cu mașina într-un cap de pod.

Polițiștii au stabilit că în mașină erau 4 adulți și 4 copii minori, domiciliați în Copsa Mică.
Cercetările continuă.

Conform ISU, șoferul a fost descarcerat de echipajul de pompieri militari, conștient și cooperant.
Au fost evaluate medical 9 persoane dintre care 4 minori (3 minori și 1 bebeluș de câteva luni) și 5 adulți (2 femei și 3 bărbați).
Toate persoanele implicate au fost transportate la CPU Mediaș, conștienți și policontuzionați.
Dintre aceștia un minor de 11 ani a fost transportat la UPU Sibiu cu un traumatism deschis de femur.
EVENIMENT
VIDEO: Protest al grefierilor la Alba Iulia. Au ieșit în stradă după ce Guvernul a limitat sporul pentru condiții vătămătoare

Peste 40 de grefieri de la Curtea de Apel Alba Iulia, Tribunalul Alba și Judecătoria Alba Iulia au ieșit în stradă marți, în fața Prefecturii Alba, pentru a protesta după limitarea de către Guvern a sporului pentru condiții de muncă grea și vătămătoare.
Reprezentanții acestora au transmis că, într-o primă fază, ca măsură împotriva măsurilor decise de Executiv, personalul auxiliar de specialitate nu o să mai desfășoare ore suplimentare.
EVENIMENT
Pe când și la Cluj? Terapie prin cultură într-un oraș elvețian. Bolnavii primesc rețete să viziteze muzee și Grădina Botanică

Medicii elvețieni extind gama de rețete pentru pacienții cu probleme de sănătate mintală și boli cronice pentru a include plimbări în grădini publice, galerii de artă și muzee. Orașul Neuchâtel, din vestul Elveției, a lansat un proiect-pilot de terapie prin cultură împreună cu medicii pentru a ajuta locuitorii cu probleme și pentru a promova activitatea fizică, arată site-ul curatorial.ro.
„Pentru oamenii care au uneori dificultăți cu sănătatea lor…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Protest spontan la ANAF Alba. Angajații au ieșit pe scările instituției. Ce nemulțumiri au

Protest spontan la ANAF Alba: angajații instituției sunt nemulţumiţi de reducerea sporului de condiţii vătămătoare. Reamintim că ordonanța care plafonează sporul de condiții vătămătoare pentru bugetari a fost aprobată, luni.
Ei au ieşit pe scările instituţiei pentru a arăta că nu sunt de acord cu acest lucru. Proteste similare au avut loc și în alte părți din țară.
La nivel național, sindicaliștii le cer guvernanților să creeze instrumentele legale în așa fel…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Albac, cu dosar penal după ce a fost găsit într-o mașină avariată. A refuzat testarea pentru alcool

Un tânăr din Albac s-a ales cu dosar penal după ce a fost găsit într-o mașină avariată, la volan și a refuzat testarea pentru alcool.
Potrivit IPJ Alba, luni dimineața (30 iunie), polițiștii Secției 9 de Poliție Rurală Câmpeni au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe raza localității Albac, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au identificat, pe DC 197, pe raza localității Albac, un autoturism staționat pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro