EVENIMENT
FOTO: Accident teribil într-o localitate din Teleorman. Un bărbat a murit și alte două persoane au fost GRAV rănite
Accident teribil produs, sâmbătă seara, în localitatea Gratia din județul Teleorman. O persoană a murit și ale două au fost rănite grav, după ce autoturismul în care se aflau s-a răsturnat.
Potrivit ISU Teleorman, accidentul s-a produs în jurul orei 22.00, iar la fața locului au inervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Videle.

Ajunși la fața locului cu o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD și o ambulanță SAJ, salvatorii au constatat că era vorba de un autoturism răsturnat în afara părții carosabile, cu trei victime.

Una dintre acestea - șoferul autoturismului era decedat și alte două persoane erau rănite grav, cu multiple traumatisme, însă conștiente și cooperante.
Persoanele rănite au fost preluate de echipajele medicale, au primit primul ajutor calificat și au fost transportate la Spitalul Videle.
Cazul a rămas în atenția poliției pentru cercetări.
EVENIMENT
”U” Cluj, remiză în ultimul amical din cantonamentul din Turcia, cu echipa Wizdew Lodz (Polonia)
”U” Cluj a remizat, luni, în ultimul meci amical din cantonamentul din Turcia, scor 1-1, cu echipa poloneză Wizdew Lodz, golul clujenilor fiind marcat de Ovidiu Bic în minutul 88, din penalty.
Scorul a fost deschis de polonezi în prima repriză prin Andi Zeqiri, fostul jucător al lui Basel, Brighton sau Augsburg.
Echipa de start: Gertmonas – Chinteș, Coubiș, Cisse, Silva – Codrea, Murgia – Macalou, Fabry,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației va testa noile standarde de evaluare a elevilor din clasele primare și gimnaziale. Cum se pot înscrie școlile
Ministerul Educației a anunțat că școlile se pot înscrie pentru a pilota standardele naționale de evaluare pentru învățământul primar și gimnazial.
Pilotarea nu va schimba modul de notare a elevilor. Profesorii vor folosi standardele ca rusă de informare pentru evaluare și notare, potrivit ministerului.
Nota rămâne, dar este justidicată în mod obiectiv și transparent, precizează sursa citată.
Procedura
În unitățile de învățământ, la anumite clase și discipline...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ați văzut-o? Fată de 16 ani din Roșia Montană, căutată de familie și poliție. A plecat de acasă și nu a revenit
O fată de 16 ani din Roșia Montană este căutată de familia ei și de Poliția Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
Luni seara (12 ianuarie), polițiștii din orașul Abrud fost sesizați de către un bărbat în vârstă de 48 de ani, cu privire la faptul că, dimineața, fiica sa, Denisa Rebeca LUNGU, în vârstă de 16 ani, a plecat de la domiciliul ei.
Minora a fost dată în urmărire, iar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Gherla au dispus, luni, reținerea față de un tânăr de 20 de ani, pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat într-un dosar ce vizează infracțiunile de încăierare și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Astfel,, în data de 10 ianuarie., în jurul orei 22.35, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au fost sesizați, prin apel 112, cu privire...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
