EVENIMENT
FOTO: Accident teribil pe Autostrada A3: Două persoane au murit, după impactul dintre un TIR și un autoturism

Un cumplit accident rutier a avut loc, în noaptea de joi spre vineri, pe Autostrada A3, la km 20, sensul de mers Gilău-Turda. În urma coliziunii puternice dintre un TIR și un autoturism, două persoane și-au pierdut viața.
UPDATE: Potrivit IPJ Cluj, un conducător auto de 44 de ani, din judetul Harghita, în timp ce se deplasa pe autostrada A3, din direcția Gilău spre Turda, a surprins pe partea carosabilă o persoană.
În încercarea de a evita impactul, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, iar autoturismul a intrat în coliziune cu ansamblul de vehicule. În urma impactului puternic, mașina a ricoşat și a lovit persoana aflată pe partea carosabilă.
În urma accidentului, a rezultat decesul a două persoane: o femeie de 43 de ani, pasager în autovehicul şi un bărbat de 44 de ani, din judetul Bihor, care se afla pe partea carosabilă.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Potrivit SU Cluj, la locul accidentului au intervenit o autospecială cu modul de descarcerare, două echipaje SMURD și unul SAJ.
Pompierii au găsit un ansamblu de vehicule (cap tractor cu remorcă) și un autoturism avariate, un bărbat întins pe carosabil și o femeie încarcerată în autoturism.
Echipajele medicale au consultat bărbatul de 43 de ani, însă din păcate acesta nu prezenta semnale vitale și leziunile suferite nu au permis efectuarea manevrelor de resuscitare.
Pompierii au acționat pentru descarcerarea femeii de 41 de ani din autoturism și pentru extragerea acesteia, după care au fost începute manevrele de resuscitare, însă fără a putea readuce semnalele vitale pentru femeie.
Un bărbat de 44 de ani și o fetiță de 9 ani (pasageră în cabina camionului) au fost consultați de către echipajele medicale fără a fi transportați la spital.
Poliția efectuează cercetări pentru stabilirea împrjeurărilor în care s-a produs tragocul accident rutier.
EVENIMENT
Pastorala de Paște a ÎPS Irineu, arhiepiscopul ortodox al Alba Iuliei. Mesaj pentru credincioși, despre importanța Învierii

Pastorala de Paște a ÎPS Irineu, arhiepiscopul ortodox al Alba Iuliei: Ierarhul vorbește despre importanța Învierii. Redăm integral mai jos acest mesaj de Paște transmis de Arhiepiscopie.
Cinstitului nostru cler, cinului monahal şi binecredincioşilor, creştini din Eparhia noastră, har şi pace de la Dumnezeu, iar de la noi părintească binecuvântare!
Iubiţi fii duhovniceşti, Hristos a înviat!
Prin greşeala originară comisă, în Grădina Raiului, de către primii noştri…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO Sute de clujeni la coadă la Catedrala Mitropolitană să ia pahare cu Sfintele Paști. Mitropolitul Andrei a împărțit iconițe

Sute de clujeni stau la coadă, sâmbătă dimineață, pentru a lua pahare cu Sfintele Paști pregătite de Mitropolia Clujului, pentru a mai sta după ele la noapte, după slujba de Înviere de la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.
Distribuirea paharelor cu Sfintelor Paști a început la ora 10:00 la Muzeul Mitropoliei, situat la subsolul Catedralei Mitropolitane.
Mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andrecuț, s-a aflat în mijlocul credincioșilor cărora le-a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un bărbat din Ighiu a fost reținut pentru agresiune, în urma unui conflict spontan izbucnit lângă un magazin din sat, au transmis reprezentanții IPJ Alba.
Un bărbat în vârstă de 37 de ani, din localitatea Ighiu, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Galda de Jos, fiind bănuit de comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Incidentul a avut loc în seara zilei de 18 aprilie 2025, în apropierea unui magazin din localitate, unde a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Traficul auto din Alba, monitorizat în timp real cu ajutorul radarelor montate pe trepiede

Polițiștii rutieri din județul Alba desfășoară sâmbătă, 19 aprilie 2025, o acțiune de monitorizare a traficului rutier, folosind tehnologia avansată a sistemului e-SIGUR.
Acțiunea vizează zonele cu risc rutier crescut, în scopul prevenirii accidentelor și impunerii respectării normelor de circulație.
Sistemul e-SIGUR utilizează dispozitive radar montate pe trepiede mobile, capabile să surprindă în timp real vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care…
Citește mai mult pe Alba24.ro