Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Acțiuni ale polițiștilor din Olt pentru combaterea delictelor silvice. Amenzi de peste 10.000 de lei

Publicat

olt actiuni lemn 1

Polițiștii din Olt au aplicat în urma unor acțiuni desfășurate timp de 3 zile, pentru combaterea delictelor silvice, amenzi de peste 10.000 de lei.

Potrivit unui comunicat al IPJ Olt, în perioada 7-9 martie 2023, polițiștii Serviciului de Ordine Publică, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere Râmnicu Vâlcea, au efectuat activități de control pe linie de verificare a respectării normelor legale privind depozitarea și comercializarea materialului lemnos, aplicând 3 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 12.000 de lei.

Astfel, în cadrul activității, polițiștii au constatat faptul că la o societate comercială din orașul Piatra-Olt există diferențe între stocurile scriptice, înregistrate în aplicația SUMAL și stocurile faptice, inventariate la data efectuării controlului, fiind identificați 1,72 metri cubi de material lemnos fără documente legale de proveniență.

olt actiuni lemn

Societatea comercială a fost sancționată contravențional, cu amendă în valoare de 2.000 de lei, iar, ca măsură complementară, a fost dispusă confiscarea valorică a celor 1,72 metri cubi de material lemnos, fără documente legale de proveniență.

Tot în orașul Piatra-Olt, politiștii au identificat o altă societate comercială, care, deși era autorizată să dețină spre comercializare material lemnos, nu deținea documente legale de proveniența pentru 8,9 metri cubi de material lemnos.

olt actiuni lemn 2

Societatea comercială a fost sancționată contravențional, cu amendă în valoare de 5.000 de lei, iar, ca măsură complementară, a fost dispusă confiscarea fizica a celor 8,9 metri cubi de material lemnos, fără documente legale de proveniență.

De asemenea, în cadrul acțiunii, polițiștii au depistat un bărbat de 35 de ani, din comuna Vadastra, care deținea spre comercializare cantitatea de 12,65 metri cubi de material lemnos, fără a deține documente legale de proveniență.

Bărbatul a fost sancționat contravențional, cu amendă în valoare de 5.000 de lei, iar, ca măsură complementară, a fost dispusă confiscarea valorică a celor 12,65 metri cubi de material lemnos fără documente legale de proveniență.

Cantitatea de 8,9 metri cubi de material lemnos ce a fost confiscată, a fost lăsată în custodia Ocolului Silvic Slatina.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Clujul, în top național la valoarea indemnizației sociale pentru pensionari. Ce sumă primesc

Publicat

1766700016 bani lei pensie.jpg






Județul Cluj se află printre primele la nivel național în ceea ce privește valoarea medie a indemnizației sociale pentru pensionari, potrivit datelor oficiale ale Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), aferente lunii noiembrie 2025.

Deși numărul total al beneficiarilor la nivel național este în ușoară scădere, sprijinul financiar rămâne esențial pentru zeci de mii de vârstnici, inclusiv din județul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Lindon Emerllahu pleacă de la CFR Cluj. Mijlocașul a fost transferat definitiv în Ucraina

Publicat

lindon emerllahu.jpg






După un sezon și jumătate în Gruia, kosovarul de 23 de ani își va continua cariera la FC Polissya Zhytomyr.

Reprezentanții CFR 1907 Cluj au transmis chiar în ziua de crăciu că s-a ajuns la un acord cu FC Polissya Zhytomyr privind transferul definitiv al mijlocașului Lindon Emerllahu la formația din Ucraina.

Lindon Emerllahu încheie colaborarea cu CFR Cluj

Fotbalistul în vârstă de 23 de ani părăsește...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fenomenele astronomice din 2026. De la eclipse la stele căzătoare și conjuncții planetare spectaculoase. LISTA

Publicat

fenomenele astronomice din 2026. de la eclipse la stele căzătoare

Fenomenele astronomice din 2026. Anul 2026 promite să fie fascinant pentru pasionații de astronomie. Secția de „Științele Universului și ale Vieții” din cadrul Muzeului „Vasile Pârvan” din Bârlad a pregătit o listă cu cele mai importante fenomene astronomice care vor avea loc anul viitor.

De la eclipse spectaculoase până la ploile de meteori și conjuncții planetare rare, evenimentele vor oferi oportunități unice pentru astronomi sau simpli admiratori ai frumuseții...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O femeie din Cluj a murit din cauza gripei. Alertă epidemiologică. Peste 800 de cazuri confirmate în județ într-o săptămână

Publicat

spitalul de boli infectioase 3.jpeg






Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat primul deces confirmat cu virus gripal din acest sezon, cazul fiind înregistrat în județul Cluj.

Este vorba despre o femeie în vârstă de 88 de ani, nevaccinată antigripal și cu afecțiuni medicale preexistente, confirmată cu virus gripal de tip A, subtip H3.

O femeie a murit la Cluj din cauza gripei

Autoritățile sanitare atrag atenția că...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe