EVENIMENT
FOTO: Arme cu aer comprimat, fără documente necesare transportului, oprite la Albiţa
Poliţiştii de frontieră de la Albiţa efectuează cercetări cu privire la un bărbat cu cetăţenie moldovenească, ce intenţiona să ajungă în Republica Moldova, la Chişinău, cu 26 de pistoale cu aer comprimat fără să deţină documentele prevăzute de lege necesare transportului în cauză.
Potrivit ITPF Iaşi, miercuri, în jurul orei 7,30, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ieşi din ţară, un cetăţean din R. Moldova, în vârstă de 40 de ani, conducând o autoutilitară marca Man, cu destinaţia Chişinău.
Cu ocazia controlului de frontieră, echipa formată din poliţişti de frontieră şi lucrători vamali a constatat că bărbatul transportă 26 de cutii ce conţineau arme scurte tip pistol, de diferite calibre şi diferite mărci.

La faţa locului s-a prezentat o echipă formată din poliţişti de frontieră din cadrul Sectorului Poliţei de Frontieră Huşi şi S.A.E.S.P. - IPJ Vaslui. În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că armele fac parte din categoria armelor neletale cu aer comprimat, pentru acestea fiind obligatoriu avizul de tranzit eliberat de către structurile Poliţiei de Frontieră, arată sursa citată.
Bărbatul a declarat că este angajatul unei societăţi care urma să transporte respectivele arme unei firme din Chişinău şi nu cunoştea faptul că pentru marfa în cauză era necesară obţinerea unor autorizaţii speciale.

* Joi, tot la Vama Albiţa, echipa comună de control a mai descoperit 49.900 de cartuşe letale, calibru 9 mm, fără a avea avizul de tranzit eliberat de către structurile Poliţiei de Frontieră şi care avea ca destinatar aceeaşi firmă din Chişinău.
Armele au fost ridicate în vederea continuării şi definitivării cercetărilor.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi contrabandă calificată.
AGERPRES
sursa foto: Poliția de Frontieră
EVENIMENT
Expoziție cu 31 de tablouri prezentată de pictorul Eugen Măcinic la Sebeș: „Magia Culorilor”
O expoziție personală a pictorului Eugen Măcinic este prezentată în spațiul Primăriei Municipiului Sebeș pe tot parcursul lunii decembrie și poate fi vizitată și în primele zile ale lunii ianuarie. ”Magia culorilor” reunește 31 de tablouri, dintre care 22 realizate în tehnica acuarelei, pastelului și graficii, și 9 picturi în ulei pe pânză.
O piesă inedită prezentă în cadrul expoziției „Magia culorilor” este c „Secașul la Sebeș”, realizată în tehnica ulei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum s-au schimbat intențiile de vot ale românilor la finalul anului 2025 față de 2024. Sondaj IRES
Cum s-au schimbat intențiile de vot ale românilor la sfârșitul anului 2025, comparativ cu 2024. Anul 2025 este perceput de români ca un an al rezistenței, nu al progresului.
Potrivit sondajului național realizat de IRES, majoritatea populației spune că s-a descurcat la nivel personal, însă fără sentimentul că lucrurile se îndreaptă într-o direcție mai bună pentru țară.
Creșterea stresului, presiunile economice și lipsa de încredere în modul în care sunt luate și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Programul de circulație al transportului public din Cluj-Napoca de Revelion și prima săptămână din ianuarie
Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca S.A. informează publicul călător cu privire la programul de circulație al transportului public urban și metropolitan în perioada sărbătorilor de iarnă, respectiv Revelionul 2025–2026.
În data de 31 decembrie 2025, transportul urban și metropolitan se va desfășura între orele 05:00 – 22:00, conform programului pentru zilele lucrătoare.
Având în vedere faptul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea în ianuarie 2026: Posibile episoade de ger sever și ninsori: vortexul polar, perturbat de un fenomen rar
Un episod timpuriu de încălzire stratosferică ar putea influența vremea din prima lună a anului viitor. Luna ianuarie 2026 ar putea fi marcată de episoade de frig accentuat, temperaturi sub normalul perioadei și ninsori consistente, în Europa, America de Nord și inclusiv în România.
Evoluția este legată de perturbarea vortexului polar, în urma unui fenomen rar de încălzire stratosferică, potrivit analizelor meteorologice internaționale.
Ce s-a întâmplat cu vortexul polar
Citește mai mult pe Alba24.ro
