EVENIMENT
FOTO: Arme folosite la braconaj şi trofee de vânătoare găsite la un bărbat din Harghita

Biroul de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Harghita a informat că, în cursul zilei de joi, poliţiştii au pus în executare un mandat de percheziţie domiciliară în comuna Cozmeni, la un imobil utilizat de bărbatul de 37 de ani, care era bănuit de multiple activităţi infracţionale.
„În timpul percheziţiei, poliţiştii au identificat cinci trofee de cerb, două trofee de căprior şi o armă de tir sportiv cu aer comprimat, calibrul 5,5 mm, precum şi 600 de proiectile aferente acesteia. De asemenea, au mai fost identificate şi ridicate un arc şi şase săgeţi compound şi un arc şi trei săgeţi confecţionate artizanal, susceptibile a fi fost folosite pentru braconaj cinegetic. La aceeaşi percheziţie, poliţiştii au descoperit şi o armă neletală de tip airsoft, calibrul 6 mm BB”, se precizează în informarea IPJ Harghita.
Potrivit sursei citate, toate bunurile au fost ridicate, până la clarificarea situaţiei juridice a acestora, iar bărbatului i s-a întocmit dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi braconaj cinegetic.

Peste 200 de copii au animat terenurile Academiei de Fotbal Viitorul Cluj, aducând efervescența caracteristică jocului în echipă, fair-play și bucuria de a fi împreună, la competiția „Cupa Iulius la fotbal”, un campionat dedicat echipelor de tineri fotbaliști.
Întrecerea sportivă a fost organizată de Iulius Mall Cluj în colaborare cu Academia de Fotbal Viitorul Cluj și s-a desfășurat în 5 aprilie 2025.
„Cupa Iulius la fotbal” a reunit peste 200 de elevi pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un accident de circulație a avut loc marți noaptea pe calea Mănăștur.
Accidentul s-a patrecut în zona Platinia Shopping Center. Din primele informații, două autovehicule s-au ciocnit și nu au fost raportate victime.
Revenim cu amănunte
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Peste patru milioane de români sunt inactivi financiar. Ce îi ține departe de piața muncii

Peste patru milioane de români sunt inactivi financiar. Ce îi ține departe de piața muncii.
Din cei care nu au un loc de muncă, peste două milioane ar vrea să lucreze, însă se simt depășiți de modul în care funcționează piața muncii de azi, potrivit agerpres.
Într-o lume în care majoritatea locurilor de muncă se găsesc online, mulți nu știu cum să facă nici primul pas.
‘Transformarea digitală a economiei a adus beneficii multiple pe piața muncii, dar a și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Un nou magazin Petry a fost deschis în Florești, pe strada Cetății. Primii clienți au beneficiat de promoții și cadouri

Un nou magazin Petry a fost deschis marți în Florești, pe strada Cetății.
Compania anunță și oferte speciale de Paște.
Un nou magazin Petry s-a deschis în Florești
De 11 ani Petry se află pe piața din Cluj, magazinul din Florești fiind cel de-al șaptelea deschis în zonă.
În Târgu Mureș, acolo unde se află sediul principal al companiei, funcționează din anii de după Revoluție, 11 magazine, dar produsele Petry sunt furnizate regulat și în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro