Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Arme și muniții, găsite în urma unor percheziții într-o localitate din Cluj. Un bărbat, cercetat

Publicat

perchezitii arme cluj

Polițiștii din Cluj au efectuat joi percheziții în localitatea Dezmir, într-un dosar de nerespectare a regimului armelor și munițiilor. Un bărbat de 70 de ani este cercetat.

Potrivit IPJ Cluj, la data de 27 octombrie 2022, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în aplicare două percheziții domiciliare în localitatea Dezmir, pe linia respectării regimului armelor și munițiilor, în cadrul unui dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca.

perchezitii arme cluj2

Cu ocazia verificărilor efectuate, polițiștii au identificat și ridicat trei arme neletale supuse autorizării și un număr de 542 de cartușe aferente, deținute ilegal de către un bărbat în vârstă de 70 de ani.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

perchezitii arme cluj1

Activitățile au beneficiat de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Cluj.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Guvernul simplifică procedurile de urbanism. Avizele de construcție vor fi emise online, fără limitări la numărul de dosare

Publicat

continuarea executării lucrărilor după dispunerea opririi acestora de către autoritățile

Guvernul simplifică procedurile de urbanism. Executivul a aprobat vineri o Ordonanță care modifică reglementările în vigoare din domeniul amenajării teritoriului și urbanismului.

Noile reglementări debirocratizează autorizarea lucrărilor de construcții, a lucrărilor de utilități publice și a serviciilor comunitare – a anunțat ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.

Asttfel, emitenții de avize și acorduri din domeniul amenajării teritoriului, urbanismului și autorizării...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Românii vulnerabili vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Ce măsuri vor înlocui plafonarea facturilor. SURSE

Publicat

românii vulnerabili vor primi 1.200 de lei pe an pentru

Românii vulnerabili vor putea primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze, iar furnizorilor li s-au promis 6 miliarde de lei la buget.

Schema de plafonare și compensare a prețurilor la gaze naturale va fi eliminată cu totul din 1 aprilie, urmând să fie introduse ajutoare punctuale pentru românii cu venituri mici, la cerere, dacă se simt copleșiți de facturile din sezonul rece, potrivit surselor exclusive Mediafax.

Vezi și Expert: Facturi mai mari la gaze anul viitor, dacă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Victorie cu emoţii pentru CFR Cluj, cu Metaloglobus, în Superligă. La 1 punct de play off

Publicat

cfr cluj 2 scaled.jpg






CFR Cluj a învins-o cu emoţii pe Metaloglobus Bucureşti, cu scorul de 4-2 (1-1), vineri seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, în primul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

CFR Cluj, condusă de două ori

Ultima clasată a condus de două ori, prin golurile marcate de Stefan Visic (9) şi Adrian Sîrbu (51), acesta din urmă după o gafă a portarului Mihai Popa.

Clujenii au egalat prima oară...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

PFA sau SRL în 2026? Analiză comparativă, cu avantaje și dezavantaje, realizată pentru Alba24, de un expert în domeniul economic

Publicat

câți bani are românia în rezervele valutare ale bnr. date

PFA sau SRL în 2026? O analiză comparativă, cu avantaje și dezavantaje, a fost realizată pentru Alba24, de un expert în domeniul economic.

A alege între desfășurarea de activități antreprenoriale în cadrul unei Persoane Fizice Autorizate (PFA) sau în cadrul unei societăți comerciale (cum este de exemplu o societate cu răspundere limitată, SRL) impune cunoașterea avantajelor și dezavantajelor ambelor tipuri de afaceri.

Alegerea înființării unui PFA în detrimentul unei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe