EVENIMENT
FOTO: Au distrus tot ce le-a stat în cale: Doi puști de 12 și 15 ani, bănuiți că au vandalizat o creşă din municipiul Târgu Secuiesc
Poliţiştii covăsneni au identificat doi minori, în vârstă de 12 şi 15 ani, bănuiţi că ar fi vandalizat o creşă din municipiul Târgu Secuiesc.
"În data de 2 noiembrie a.c., poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Târgu Secuiesc au fost sesizaţi cu privire la faptul că, în perioada 29 octombrie - 2 noiembrie a.c., persoane necunoscute au pătruns într-o grădiniţă situată pe strada Benedek Elek, din municipiul Târgu Secuiesc, care se afla în reabilitare, de unde au sustras mai multe bunuri (...)
Din primele verificări s-a stabilit faptul că persoane necunoscute au pătruns prin efracţie în incinta grădiniţei, de unde au sustras două cabluri electrice şi 3 baterii de chiuvetă. Totodată, persoanele au răsturnat diverse lucruri din dulapuri şi au distrus câte o chiuvetă de la fiecare etaj. În urma acestor acţiuni, clădirea a fost inundată la nivelul parterului. În urma activităţilor desfăşurate, poliţiştii au identificat doi minori, de 12, respectiv 15 ani, bănuiţi de săvârşirea faptelor", se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) Covasna remis marţi AGERPRES.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de furt calificat şi distrugere.
Incidentul a fost anunţat marţi dimineaţă pe pagina de Facebook a Primăriei Târgu Secuiesc.

"Un incident şocant şi nefericit a avut loc în weekend: autori necunoscuţi au provocat daune masive la creşa cu numărul 3, care urma să fie inaugurată după renovare. Nu au fost luate obiecte de valoare, dar aproape totul a fost deteriorat şi distrus, iar robinetele de apă au fost dărâmate, provocând scurgerea a 251 de metri cubi de apă şi îmbibarea completă a pereţilor.

Pagubele provocate de vandalism sunt acum în curs de evaluare, primăria va trebui să strângă fonduri pentru a repara pagubele mari (...) Partea cea mai tristă este că clădirea era gata pentru a muta înapoi în decembrie sute de copii mici, care ar fi fost fericiţi să se întoarcă" , au menţionat reprezentanţii Primăriei. Agerpres
sursa foto: Facebook / Kézdivásárhely Önkormányzata/Primăria Târgu Secuiesc
Google le va permite utilizatorilor să își schimbe adresa de Gmail fără a pierde datele, un lucru care nu era posibil până acum.
Google a dezvăluit un cadou de Crăciun pentru utilizatorii Gmail care încă mai folosesc adresele de e-mail jenante din liceu, scrie Economedia.
Conform unei actualizări a paginii de asistență pentru conturile Google, utilizatorii vor putea înlocui adresa @gmail.com existentă cu una nouă, păstrând toate datele și serviciile, o schimbare solicitată...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cetatea din Alba Iulia și unele obiective din oraș, subiect de fake news generat cu ajutorul AI. Mulți locuitori dau ”like”
O fotografie falsă cu Alba Iulia, generată cu ajutorul Inteligenței Artificiale și însoțită de un text care amestecă adevăr istoric și informație imaginară a fost postată pe contul de Facebook ”Tăranul vesel”, un cont care răspândește intens postări realizate cu AI.
Postarea a fost apreciată și repostată inclusiv de locuitori ai orașului, deși pentru orice albaiulian ar trebui să fie evident că Cetatea Alba Carolina nu este înconjurată de șanțuri cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Judecătorii Curții Constituționale a României au suspendat temporar dezbaterea asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților, urmând să reia deliberările și să pronunțe o decizie luni. Subiectul este unul extrem de sensibil, după ce actul normativ a fost contestat de Înalta Curte de Casație și Justiție, care susține că legea afectează independența justiției.
Înalta Curte de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decizia CCR legată de pensiile speciale ale magistraților, AMÂNATĂ din nou. Când se va rediscuta
Curtea Constituțională a Românei a discutat, duminică, sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. Decizia a fost amânată din nou.
O decizie pe acest subiect ar trebui să fie luată luni, 29 decembrie. Decizia a mai fost amânată și în data de 10 decembrie, când a fost stabilit termenul de astăzi.
Ședința de duminică a început la ora 13:00, dar pe parcurs ar fi rămas fără...
Citește mai mult pe Alba24.ro
