EVENIMENT
FOTO: Au scăpat ca prin minune dintr-un accident în Bistrița-Năsăud. Un autoturism a lovit un parapet, apoi a rămas suspendat deasupra șanțului
Un accident rutier în care au fost implicate cinci persoane a avut loc, vineri seară în localitatea Țăgșoru din județul Bistrița-Năsăud. Un autoturism scăpat de sub control a izbit parapetul, apoi a rămas suspendat deasupra șanțului. Pasagerii au reușit să iasă singuri din autoturism.
La fața locului au intervenit pompierii din cadrul ISU Mureș.

Este vorba despre un autoturism care a s-a răsturnat în afara drumului. Mașina a lovit puternic parapetul, apoi a rămas efectiv suspendată deasupra șanțului.
Din interior s-au autoevacuat cinci victime.

Potrivit ISU Mureș, două dintre victime au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.
Alte trei persoane nu au avut nevoie de îngrijiri medicale.
La fața locului au intervenit pompierii militari de la Secția de Pompieri Sărmani.
Poliția efectuează cercetări pentru a stabili cum s-a produs accidentul.
UPDATE: Precizările IPJ Bistrița-Năsăud:
"Vineri seară, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Lechința au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea două persoane.
Conform primelor date, pe Drumul Județean 151, la intrarea în localitatea Țăgșoru, un bărbat de 29 de ani, din Telciu, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Sărmașu spre Budești, a pierdut controlul acestuia, a intrat în coliziune cu un cap de pod, după care s-a răsturnat.
Accidentul s-a soldat cu rănirea a două persoane, ambele pasagere în autoturism.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii cu exactitate a cauzei și împrejurărilor în care a avut loc evenimentul."
Citește Romania24.ro pe Google News
Horoscop 24-25 ianuarie: Intri în ultima parte a lunii ianuarie cu energie renovată și cu ochii deschiși spre oportunitățile pe care acest weekend ți le oferă.
Dacă săptămâna care tocmai s-a încheiat a fost una plină de provocări și decizii importante, acum este momentul să îți permiți să respiri și să integrezi tot ce ai învățat.
Acestor zile le este caracteristică o energie particulară, una care îmbină nevoia de relaxare cu dorința de a pune bazele unor proiecte...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
24 ianuarie: Unirea Principatelor Române de la 1859, prin dubla alegere a domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Repere istorice
Ziua de 24 ianuarie 1859 a rămas în istorie drept Ziua Unirii Principatelor Române, când Moldova și Țara Românească s-au unit prin dubla alegere a domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
Această zi este cunoscută drept Mica Unire, un moment esențial în istoria românilor. A fost primul pas spre Marea Unire din 1918.
Marea Unire este numită cea de la 1 Decembrie 1918, de la Alba Iulia, când toate provinciile istorice românești s-au unit într-un singur stat național român.
Vezi și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident rutier a avut loc vineri, 23 ianuarie, în jurul orei 23.35, pe Autostrada A10, sensul de mers Aiud-Unirea.
Potrivit ISU Alba, accidentul s-a produs la kilometrul 51. Din primele informații transmise de pompierii militari, în accidentul rutier sunt implicate două autoturisme.
La fața locului intervin pompierii din Aiud cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „PSD, PNL, USR și UDMR au adus România la cea mai mare explozie de prețuri”
România se confruntă cu cea mai gravă prăbușire a puterii de cumpărare din Europa postbelică, susține liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, care pune această situație pe seama guvernării PSD-PNL-USR-UDMR. Potrivit acestuia, scumpirea accelerată a vieții este rezultatul direct al exploziei prețurilor la energie, al reducerii producției interne și al creșterii masive a importurilor.
„Un rezultat concret al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
