EVENIMENT
FOTO: Autocar fără pasageri, răsturnat pe DN1 în Prahova. Șoferul, grav rănit
Un autocar fără pasageri s-a răsturnat la marginea drumului, pe DN1 în județul Prahova. Șoferul autovehiculului a fost grav rănit.
Accidentul a avut loc în noaptea de marți spre miercuri, în jurul orei 01.30, pe DN1, la kilometrul 94+500 în afara localității Cornu, județul Prahova.

Potrivit IPJ Prahova, din primele date de la fața locului a reieșit faptul că un bărbat în vârstă de 41 de ani în timp ce conducea un autocar, fără pasageri, pe DN1 din direcția Brasov către Ploiești, la un moment dat a pierdut controlul asupra directiei de deplasare, autovehiculul a intrat în coliziune cu separatorii de sens din beton și cu un indicator rutier.
Din impact, autocarul a fost proiectat spre dreapta în afara părții carosabile, unde s-a răsturnat.

Potrivit ISU Prahova, la fața locului echipajele de salvare au găsit șoferul autocarului încarcerat (dar conștient). Victima, un bărbat de 41 de ani, conștientă, cu politraumatisme, a fost descarcerat si predat echipajului SAJ pentru a fi transportat la spital
”Conducătorul auto nu a fost testat cu aparatul etilotest din cauza leziunilor suferite”, au precizat polițiștii, care continuă cercetările pentru stabilirea tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier.
EVENIMENT
"Bradul care Unește" oameni și regiuni ale țării a ajuns la Șona. "Fii și tu Moș Crăciun pentru o zi", sâmbătă, 20 decembrie
Evenimentul "Fii și tu Moș Crăciun pentru o zi", organizat de Asociația Șona Connect, va avea loc sâmbătă, 20 decembrie, în Grădina de Joacă Șona Connect, de la 16:30.
Este a patra ediție, iar noutatea acestui an este "Bradul care Unește!".
Povestea Bradului care Unește
"Totul a pornit la Focșani, de la pasiunea și bunătatea doamnei Alisa Harcan, creatoarea canalului Doctor Crochet.
Pentru a aduce un strop de lumină unei familii aflate la nevoie, dânsa a reușit să...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Programul comemorării eroilor-martiri decedați la Cluj-Napoca în Revoluția Română din 21 decembrie 1989
Asociația pentru Adevărul Revoluției Cluj, împreună cu celelalte asociații de revoluționari, organizează, duminică, 21 decembrie comemorarea eroilor-martiri ai Revoluției, decedați la Cluj-Napoca în 1989.
Astfel, la 36 de ani de la Revoluție, activitățile de cinstire și comemorare a eroilor-martiri se vor desfășura după următorul program:
-ora 10 –podul Astoria – comemorare și depuneri de coroane de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Aiud: Concurs pentru ocuparea unui post de inspector, în cadrul Direcției Arhitect - Șef. Condiții de participare
Primăria municipiului Aiud organizează concurs pentru ocuparea unui post de inspector, grad profesional principal, în cadrul Direcției Arhitect - Șef, Compartiment GIS, Cadastru din cadrul aparatului de specialitate al primarului municipiului Aiud.
În conformitate cu prevederile art. VII alin. (3) lit. a) din OUG nr. 156/2024 privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice pentru fundamentarea bugetului general consolidat pe anul 2025, pentru modificarea şi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Anul în care am crescut alături de comunitate. Star Transmission & Star Assembly - Retrospectiva Responsabilității Sociale 2025
În 2025, Star Transmission & Star Assembly au continuat să demonstreze ce înseamnă implicarea reală în comunitate. Ghidați de strategia noastră de responsabilitate socială corporativă, măsurăm performanța nu doar prin rezultatele de business, ci și prin valoarea adăugată pe care o creăm pentru oameni – prin educație, umanitate, incluziune socială, sănătate, siguranță și sprijin pentru familii.
Alături de colegii, familiile și copiii noștri, lucrăm în aceleași...
Citește mai mult pe Alba24.ro


