EVENIMENT
FOTO: Autoturism cuprins de flăcări, într-un cartier din Suceava. Mașina, distrusă în urma incendiului
Un autoturism a fost cuprins de flăcări, într-un cartier din Suceava. În urma incendiului, izbucnit cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit, mașina a fost distrusă.
Potrivit ISU Suceava, incendiul s-a produs la un autoturism aflat într-o parcare din cartierul Zamca – Suceava.

Mașina a fost distrusă de flăcări, cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit electric, produs la conductor electric defect.
Pompierii militari au intervenit cu o autospecială de stingere.
EVENIMENT
Laureatul Nobel Richard Timothy Hunt merge la Cluj-Napoca. Prelegere specială la conferința „Smart Diaspora 2025”
Profesorul Richard Timothy Hunt, laureat al Premiului Nobel pentru Fiziologie sau Medicină (2001) și Doctor Honoris Causa al Universității Babeș-Bolyai. El va fi invitatul special al conferinței „Diaspora Științifică Românească – Smart Diaspora 2025”, organizată la Cluj-Napoca între 4 și 7 noiembrie, scrie Cluj24.
Evenimentul central al vizitei va avea loc miercuri, 5 noiembrie, de la ora 09:00, în Aula Victor Jinga a Facultății de Științe Economice și Gestiunea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Incendiu la o locuință din Geomal: Secția de pompieri Aiud intervine sâmbătă pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o gospodărie.
Din informațiile preliminare primite de pompieri, o locuință ar fi luat foc.
La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor medical.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sesiune a Sinodului Bisericii Greco-Catolice desfășurată la Roma, pentru alegerea noului arhiepiscop major
Sesiunea extraordinară a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, începe duminică la Roma și ține până în 6 noiembrie.
Scopul principal este alegerea noului arhiepiscop major, funcție vacantă după trecerea la cele veșnice a PF Lucian Cardinal Mureșan.
Alegerea o face Sinodul, dar Papa are dreptul de a refuza persoana aleasă, însă acest lucru nu s-a întâmplat de foarte multă vreme, reprezentând o excepție rară în istoria recentă.
De…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Pompierii din cadrul Detașamentului Huedin intervin în aceste momente pentru stingerea unui incendiu care a cuprins cabina unui autotren situat la ieșire din orașul Huedin spre Oradea.
„La fața locului acționează două echipaje pentru lichidarea incendiului. Din fericire, până acum nu există persoane care să solicite îngrijiri medicale și nu sunt raportate alte probleme”, informează ISU Cluj.
Citește mai mult pe Cluj24.ro


