EVENIMENT
FOTO: Autoturism de teren răsturnat pe Valea Lotrioarei. Ambulanța ajunsă la fața locului, implicată într-un alt accident rutier
Doi cetăţeni elveţieni au fost răniţi, joi, după ce autoturismul de teren în care se aflau s-a răsturnat, pe Valea Lotrioarei, într-o zonă nedestinată circulaţiei autovehiculelor.
„Un autoturism de teren s-a răsturnat pe Valea Lotrioarei, în zona nedestinată circulaţiei autovehiculelor. Doi bărbaţi, cetăţeni străini, de 27 şi 28 de ani, care se aflau în autoturism suferind vătămări corporale şi fiind transportaţi la spital, unul cu un echipaj SMURD şi celălalt cu un echipaj SAJ”, se arată într-o informare de presă a Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu.

Potrivit informaţiilor furmizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu, cei doi sunt cetăţeni elveţieni.

„În timp ce se deplasa spre Sibiu, pe DN 7, în Boiţa, autospeciala SAJ a fost acroşată de un cap tractor al cărui conducător auto nu a adaptat viteza pe un tronson de drum în curbă şi a pătruns pe contrasens, în coliziune, cu ambulanţa condusă regulamentar”, se mai arată în informarea IPJ Sibiu.
Conform sursei citate, în urma acestui eveniment nu au rezultat victime, pacientul transportat iniţial fiind preluat de alt echipaj medical. AGERPRES
EVENIMENT
Brândușa Brumbea, solista de heavy metal din Alba Iulia, a lansat un nou clip alături de formația FITTONIA: Ce mesaj are piesa
Brândușa Brumbea, solista de heavy metal din Alba Iulia, a lansat alături de formația sa FITTONIA un nou clip. Este vorba despre ”Programat Să Ard”.
Piesa este o ”ieșire din decor” din câte se pare a formației din Cluj, iar solista din Alba Iulia a lăsat din vibe-ul caracteristic al Tatianei Shmayluk, solista formației Jinjer și a adoptat un stil foarte diferit pentru acest videoclip.
Însă schimbarea prinde foarte bine trupei, atât pe partea de muzică, dar și pe partea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Comisia Europeană îngheață procedura de suspendare a fondurilor pentru România. Măsurile Guvernului Bolojan, validate la Bruxelles
Comisia Europeană a decis să înghețe procedura de suspendare a fondurilor europene pentru România, confirmând că măsurile fiscale adoptate de Guvernul Bolojan au efecte reale în reducerea deficitului bugetar. Anunțul a fost făcut marți de Ministerul Finanțelor, care subliniază că evaluarea Bruxelles-ului validează strategia de consolidare bugetară începută în ultimele luni.
Într-un comunicat oficial, Ministerul Finanțelor arată că procedura de deficit excesiv (EDP)…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Emil Boc prezintă în premieră „Corul Îngerilor”, noul ansamblu de iluminat festiv din centrul Clujului
Primarul Emil Boc a transmis marți seara, printr-un live realizat pe strada Iuliu Maniu, primele imagini și informații despre noul ansamblu de iluminat festiv al orașului, intitulat „Corul Îngerilor”. Instalația luminoasă, acompaniată și de efecte audio, este amplasată în zona emblematică dintre Catedrala Ortodoxă și Biserica Romano-Catolică „Sf. Mihail”, creând o punte vizuală între cele două lăcașuri de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cum au fost primiți actorii păpușari ai Teatrului ”Prichindel” din Alba Iulia, de comunitatea de români din Viena
Actorii păpușari ai Teatrului de Păpuși ”Prichindel” din Alba Iulia au dus spectacolul Muzicanții din Bremen, tocmai la Viena, din Alba. Aceștia au pus în scenă piesa, pe scena teatrului Lilarum din capitala Austriei. Spectacolul a avut loc marți, 25 noiembrie.
Spectatori au fost copiii din comunitatea de români din Viena. Modul în care au fost primiți actorii și conducerea teatrului, dar și emoțiile pe care le-au avut departe de scena din Alba Iulia, au fost detaliate de…
Citește mai mult pe Alba24.ro



