EVENIMENT
FOTO-VIDEO: Autoturism ieșit în decor, într-o localitate din Vaslui. O persoană a rămas încarcerată
Un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane a avut loc, marți la amiază pe DN24D, în județul Vaslui. Șoferița unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a ajuns cu mașina în afara drumului.
Potrivit ISU Vaslui, Detașamentul de pompieri Bârlad a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă (autospecială echipată cu modul pentru descarcerare/deblocare), o ambulanță SMURD tip B2 și echipaje specializate, pentru asigurarea măsurilor PSI, deblocarea, evaluarea și acordarea primului ajutor victimei unui accident rutier produs pe DN 24D, în localitatea Grivița, comuna Grivița.
La fața locului a intervenit și o ambulanță tip C aparținând SAJ Vaslui, substația Bârlad.

La sosirea echipajelor de intervenție a fost găsit un autoturism ieșit în afara drumului, conducătoarea auto fiind blocată în interior.
Pompierii militari și paramedicii au deblocat victima și i-au acordat primul ajutor.

Ulterior, victima (femeie în vârstă de 68 ani) a fost preluată de echipajul ambulanței SAJ Vaslui, persoana fiind transportată la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Municipal Bârlad.
EVENIMENT
Leonide 2025: Când are loc ploaia spectaculoasă de ”stele căzătoare” de meteori și când putem vedea cei mai mulți meteori pe oră
Leonide 2025: Observatorii din întreaga lume pot vedea ploaia anuală de meteori care își atinge apogeul în această săptămână.
Fenomenul va fi vizibil în perioada 6–30 noiembrie 2025, dar apogeul are loc în noaptea dintre 17 și 18 noiembrie, când pot fi observate între 10 şi 15 meteori pe oră, în condiții ideale.
Această ploaie de stele își are originea în resturile cometei 55P/Tempel-Tuttle.
Particulele de praf rămase pe orbita cometei pătrund în atmosfera…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Comunicat de presă Primăria Sebeș: Programul educativ „Școala Bobocilor” a adus la bibliotecă 1.000 de copii
Comunicat Primăria Sebeș: Timp de aproape o lună, Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” din Sebeș s-a transformat într-un spațiu plin de culoare, zâmbete și curiozitate, unde preșcolarii și elevii din clasele primare au descoperit, prin intermediul atelierelor tematice și prin vizionări de filme, universul magic al toamnei, poveștile naturii și valorile prieteniei.
Acest proiect de suflet, devenit deja tradiție, s-a bucurat de o participare impresionantă, de aproximativ 1000…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean Mih, în top șase sportivi la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness din Spania
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean Mih, a obținut o performanță extraordinară la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness, desfășurat la Santa Susana, în Spania, în perioada 13–17 noiembrie 2025.
Ea s-a clasat între primii șase sportivi la nivel mondial, ceea ce reprezintă un succes remarcabil.
”Din drumul unui campion rămâne lumii exemplul de credinţă, capacitatea de a depăşi limitele și, uneori, bucuria de a fi folosit timpul cu folos.
Santa Susanna, Spania,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Consiliul Concurenței: ponderea mărcilor proprii în magazine, tot mai mare. Creștere a adaosului comercial
Ponderea mărcilor proprii pe piața locală este pe trend crescător, cu valori peste media calculată la nivelul țărilor în care grupurile din România sunt prezente. Produsele românești au o pondere puțin mai mare decât cea a produselor de proveniență străină, peste 50%, relevă Raportul privind evoluția concurenței în sectoare cheie, lansat de Consiliul Concurenței.
”Din datele disponibile, Consiliul Concurenței a constatat o pondere a mărcilor proprii în România în…
Citește mai mult pe Alba24.ro


