EVENIMENT
FOTO: Autoturisme de lux furate din Italia și Polonia, descoperite de polițiștii de la Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa
Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa au descoperit la controlul de frontieră şi indisponibilizat pentru continuarea cercetărilor două autoturisme, mărcile BMW şi Toyota, care figurează în bazele de date ca fiind furate din Italia, respectiv Polonia.
În ziua de 26 august a.c., în jurul orei 13.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa - I.T.P.F. Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, cetăţeanul ucrainean Z.A., în vârstă de 25 de ani, care conducea un autoturism marca BMW, model X5, înmatriculat în Italia.

Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului în cauză, colegii noștri au efectuat verificări suplimentare şi au constatat că acesta figurează în bazele de date ca fiind furat, semnalare introdusă de autoritățile din Italia.
Cu privire la aspectele constatate, bărbatul a declarat că este proprietarul autoturismului şi că nu are cunoștință despre faptul că acesta este semnalat furat sau implicate în vreun litigiu.
Un caz identic s-a petrecut câteva ore mai târziu, în acelaşi punct de trecere a frontierei, unde s-a prezentat, pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, un cetăţean din R. Moldova, G.I., în vârstă de 30 de ani, care transporta cu ajutorul unei platforme un autoturism marca Toyota Prius.

Maşina transportată figura în bazele de date ca fiind furată, semnalare introdusă de autorităţile din Polonia.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cele două cauze pentru săvârşirea infracţiunii de furt, iar autoturismele, în valoare totală de 70.000 de lei, au fost indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor.
EVENIMENT
Două persoane rănite într-un incendiu izbucnit la o cabană din Bistra, aflată într-o zonă greu accesibilă
Două persoane au fost rănite într-un incendiu izbucnit la o cabană din Bistra, în noaptea dinspre vineri spre sâmbătă.
Un incendiu izbucnit la o cabană din lemn din satul Runcuri, aparținând comunei Bistra, a mobilizat, miercuri, forțele de intervenție ale Secției de pompieri Câmpeni.
În urma evenimentului, două persoane au fost rănite.
Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, incendiul a izbucnit la o cabană din lemn, cu o suprafață de aproximativ 70 de metri...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
StepIng. Stagii de practică pentru viitorii ingineri – Deschiderea înscrierilor pentru seria 2026
Universitatea din Oradea, în parteneriat cu Transilvania IT Cluster, anunță deschiderea perioadei de înscrieri pentru stagiile de practică destinate studenților din domeniile inginerești, în cadrul proiectului „Dezvoltarea de stagii de practică adaptate pieței muncii destinate studenților din domeniile de studii inginerești ale Universității din Oradea”.
Înscrierile pentru noua serie de practică au loc în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CFR Cluj, învinsă de KAA Gent în primul amical din Spania. Echipa lui Daniel Pancu, dominată în prima repriză
CFR Cluj a suferit o înfrângere cu 0-2 în fața formației belgiene KAA Gent, într-un meci de pregătire disputat în cantonamentul din Spania.
Echipa antrenată de Daniel Pancu a început partida cu o formulă de start apropiată de cea standard, însă acest lucru nu a fost suficient pentru a contracara ritmul și precizia adversarilor.
Belgienii au controlat autoritar prima repriză, perioadă în care și-au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a prezentat evoluția infecțiilor respiratorii acute, a gripei și a infecțiilor respiratorii acute severe (SARI în săptămâna 29.12.2025 – 04.01.2026 , din care rezultă încă trei cazuri de decese înregistrate la nivelul județului Cluj.
Astfel, au fost 10.570 cazuri de gripă clinică la nivel național, comparativ cu 12.630 înregistrate în
săptămâna...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
