EVENIMENT
FOTO: Bărbat din Bistrița, reținut pentru braconaj și uz de armă fără drept. Ce au găsit polițiștii în mașina tânărului

Un bărbat din Bistrița a fost reținut de polițișțti pentru braconaj și uz de armă fără drept. Polițiștii au descoperit în autoturismul bărbatului doi căpriori, dar și o armă letală cu destinația tir sportiv.
Potrivit IGPR, un bărbat de 31 de ani din Bistrița este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, braconaj, uz de armă fără drept și transportul vânatului braconat.
Acesta a fost oprit în trafic, miercuri seara, în timp ce se deplsa pe un drum județean din Sângeorzu Nou.
La volan a fost identificat bărbatul de 31 de ani, iar în autoturismul condus de acesta încă trei bărbați cu vârste cuprinse între 33 și 43 de ani, din Strâmba și Mijlocenii Bârgăului.
În urma controlului autovehiculului, polițiștii au descoperit două exemplare de vânat, din specia căprior, precum și o armă letală cu destinația tir sportiv.
În urma verificărilor, polițiștii au stabilit faptul că șoferul și unul dintre pasageri ar fi autorizați să dețină arme și muniții letale, însă arma descoperită în autoturism provine din circuitul ilegal.
Bărbatul de 31 de ani a fost reținut și va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean, în vederea dispunerii unei noi măsuri preventive.
”Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean, pentru documentarea activității infracționale a persoanelor implicate”, au declarat reprezentanții IPOJ Bistrița-Năsăud.
EVENIMENT
Județul Cluj, lider național în digitalizare. Noi funcții avansate în platforma Ghișeul Unic pentru clujeni

Procesul de digitalizare implementat de către Consiliul Județean Cluj se dezvoltă într-un ritm susținut. Dezvoltat și implementat în cadrul platformei digitale „Ghișeul Unic”, oferă în acest moment noi funcții care vin în întâmpinarea nevoilor clujenilor.
În acest moment, Ghișeul Unic oferă celor interesați un sistem integrat în care se regăsesc într-un singur loc mai multe etape ale unui singur flux:
- Completarea cererii
- Semnarea cererii (online la preț…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Clujeanul Mircea Abrudean este noul președinte al Senatului: Instituțiile statului trebuie să lucreze pentru oameni

Clujeanul Mircea Abrudean este noul președinte al Senatului României. Acesta a primit, marți, votul de încredere al senatorilor și va fi cel de „al doilea om în stat”, după președintele țării.
Abrudean a mai deținut această funcție interimar, când Ilie Bolojan, pe atunci președinte al Senatului, a devenit președintele României.
Clujeanul Mircea Abrudean este noul președinte al Senatului
„Am primit astăzi, în plen, votul de încredere al majorității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. UPDATE. Incendiu devastator la Vlădeasa. Staţia meteo, cabana și o anexă, distruse de flăcări

Un incendiu de proporții a izbucit marți la stația meteo de pe vârful Vlădeasa, în județul Cluj.
O mașină de pompieri a ajuns la locul incendiului, care a cuprins și cabana Vlădeasa.
Incendiu devastator la Vlădeasa
Și alte echipaje de pompieri au fost trimise în zonă. Salvatorii luptă acum să protejeze cabana, care este situată la cota 1.800, dar care din primele informații este afectată de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Maria Forna, prefect: „27 de comune din Cluj nu vor mai avea viceprimari”. VEZI care sunt acestea

Începând cu 1 ianuarie 2026, un număr de 27 de comune din județul Cluj, care au sub 1.500 de locuitori, nu vor mai avea viceprimari.
Măsura face parte dintr-un program național de restrângere a aparatului administrativ local, asumat de coaliția de guvernare, a declarat prefectul județului Cluj, Maria Forna.
Maria Forna, prefect: 27 de comune din Cluj nu vor mai avea viceprimari
„În unitățile administrativ-teritoriale cu o populație mai mică de 1.500 de locuitori…
Citește mai mult pe Cluj24.ro