EVENIMENT
FOTO: Bombe de aruncător din al Doilea Război Mondial, găsite într-o localitate din județul Harghita
Șapte bombe de aruncător și două proiectile explozive din cel De-al Doilea Război Mondial au fost găsite, sâmbătă, în localitatea Cinod din județul Harghita.
Reprezentanții ISU Harghita au informat că muniție rămasă neexplodată a fost găsită în localitatea Cinod, în urma unor lucrări de betonare rigole de șanț.

La fața locului s-a deplasat echipa pirotehnică a ISU Harghita, care a identificat, ridicat, transportat și depozitat, în condiții de siguranță, pentru distrugere, 7 bombe de aruncător calibru 50 mm și 2 proiectile explozive calibru 25 mm.

Muniția provine, cel mai probabil, din cel De-al Doilea Război Mondial.
EVENIMENT
Percheziții la Sebeș: trei adolescenți, reținuți pentru furt calificat. Ce au sustras dintr-un șantier din Petrești
Percheziții la Sebeș: polițiștii din municipiul Sebeș, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș au făcut, miercuri, percheziții domiciliare într-un dosar de furt calificat. Trei adolescenți au fost reținuți.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 5 noiembrie, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Sebeș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de trei tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 17 ani,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Pasagerul cu numărul 3 milioane pe Aeroportul Cluj în 2025: Călătoresc prima oară cu Animawings și am fost premiată
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj a bifat, joi, un nou moment istoric, depășind pragul de trei milioane de pasageri într-un singur an.
Este pentru a treia oară când aeroportul reușește această performanță, devenind singurul din țară, în afara Capitalei, care a atins acest nivel trei ani la rând.
Conducerea Aeroportului Cluj a marcat momentul prin desemnarea și premierea pasagerului cu numărul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Firmă din Alba, ”țepuită” de o femeie din Argeș. Schema prin care a tras un tun de 81.000 de euro cu produse cosmetice
O femeie din Argeș a tras o țeapă unei firme din Sebeș. În urma unor percheziții domiciliare realizate miercuri, 5 noiembrie femeia a fost reținută pentru 24 de ore, în cursul zilei de joi, 6 noiembrie.
Prejudiciul cauzat fimei din Sebeș este de 81.000 de euro. Reprezentanții IPJ Alba au detaliat modul în care femeia a reușit să înșele compania din Alba.
Potrivit IPJ Alba, în perioada iulie – august 2023, o femeie de 38 de ani, din județul Argeș, s-ar fi recomandat…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Claudiu Lucian Pop este noul lider al Bisericii Greco-Catolice din România. Anunțul de la Vatican
Sesiunea sinodală a ales noul arhiepiscop major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. Acesta este episcopul Claudiu Lucian Pop.
Citește mai mult pe Alba24.ro

