EVENIMENT
FOTO: Bunuri contrafăcute în valoare de peste 200.000 lei, descoperite la Vama Giurgiu

Bunuri contrafăcute în valoare de peste 200.000 lei, respectiv haine, încălţăminte, parfumuri şi genţi având însemnele unor firme consacrate, au fost descoperite de poliţiştii de frontieră, marţi, în bagajele unui cetăţean turc aflat ca pasager într-un autocar, a informat Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Giurgiu.
Autocarul cu care erau transportate bunurile contrafăcute, aparţinând unei firme de transport internaţional de persoane, a fost oprit pentru control marţi dimineaţa, la punctul de trecere a frontierei de la Giurgiu, pe sensul de intrare în ţară.
„Cu această ocazie, poliţiştii de frontieră au descoperit în cala autocarului, printre bagaje, pungi de plastic de culoare neagră şi cutii de carton care conţineau 774 de articole vestimentare, 29 de articole marochinărie, 198 de parfumuri şi 86 de perechi încălţăminte sport, toate purtând însemnele unor mărci cunoscute, fiind susceptibile a fi contrafăcute”, a precizat ITPF Giurgiu într-un comunicat transmis AGERPRES.
Poliţiştii au stabilit că bunurile respective aparţin unui cetăţean turc în vârstă de 48 de ani, care nu avea documente de provenienţă.
Bunurile, estimate la peste 217.000 de lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
ITPF Giurgiu precizează că în acest caz se fac cercetări pentru infracţiunea de punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată şi care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate. Agerpres
EVENIMENT
Dezbatere „Rolul culturii în configurarea politicilor educaționale” la UBB, cu participarea ministrului Educației, Daniel David

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, va participa sâmbătă, 11 octombrie, la evenimentul „Rolul culturii în configurarea politicilor educaționale”, organizat de Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării, Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic, Platforma de Teatru Politic și Centrul Cultural…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Rock pentru o cauză nobilă. Clujul strânge peste 10.000 de lei în memoria lui Ozzy Osbourne

Scena muzicală clujeană a vibrat în 26 septembrie 2025, la Machines Venue, unde 26 de artiști s-au reunit pentru un concert caritabil tribut dedicat legendarului Ozzy Osbourne.
Evenimentul a adus împreună membri din 16 trupe locale, printre care Abrupt, Blackout, Bossferatu, Cloșca, Dean Klooge, Extemporal și altele.
Peste 10.000 de lei pentru persoanele cu Parkinson
Atmosfera a fost una plină de energie,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Percheziție la Câmpia Turzii. Bărbat cu pistol și baston telescopic, reținut de polițiști după două incidente violente

Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Câmpia Turzii au pus în aplicare, la data de 3 octombrie, un mandat de percheziție domiciliară într-un dosar penal ce vizează comiterea infracțiunilor de port sau folosirea fără drept de obiecte periculoase, amenințare și distrugere.
Investigațiile au fost demarate după ce, la data de 29 septembrie, un bărbat de 58 de ani din municipiul Turda, angajat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Mineralia” revine la Cluj. Fascinația chihlimbarului, vedeta Salonului de Toamnă de la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Un nou motiv de bucurie pentru pasionații de pietre prețioase, bijuterii și științele Pământului: ediția de toamnă a expoziției Mineralia are loc în aceste zile la Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca.
Evenimentul, organizat în parteneriat cu Consiliul Județean Cluj, poate fi vizitat până duminică, 5 octombrie, în Galeria Cellarium a muzeului, situată pe strada Memorandumului nr. 21.
Ediția…
Citește mai mult pe Cluj24.ro