Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Bunuri în valoare de patru milioane de euro, confiscate la vama Giurgiu

Publicat

Peste 24.000 de produse textile şi de marochinărie, în valoare de patru milioane de euro, susceptibile a fi contrafăcute, au fost confiscate de poliţiştii de frontieră giurgiuveni de la un cetăţean bulgar care încerca să le introducă ilegal în România.

"În Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu s-a prezentat, duminică, pe sensul de intrare în ţară, un cetăţean bulgar în vârstă de 53 de ani, la volanul unui autocamion înmatriculat în Bulgaria, care transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, genţi de voiaj, din Bulgaria pentru o societate din Cehia. Cu ocazia controlului specific, acţionând în baza analizei de risc, poliţiştii de frontieră au descoperit, în compartimentul marfă al autocamionului, ascunse în spatele cutiilor ce conţineau genţile de voiaj, cantitatea totală de 24.065 produse textile şi de marochinărie, inscripţionate cu numele unor firme cunoscute, susceptibile a fi contrafăcute. La cercetări, cetăţeanul bulgar a declarat că a fost contactat de un conaţional pentru a transporta bunurile din Bulgaria în Cehia şi nu avea cunoştinţă despre faptul că acestea sunt contrafăcute", se arată într-un comunicat de presă emis, luni, de ITPF Giurgiu.

Bunurile, a căror valoare dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă se ridică la suma totală de 19 milioane de lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.

În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulaţie fără drept a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu marca înregistrată pentru produse identice sau similare.

Sursa: Poliția de Frontieră Română

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Emil Boc, despre faptul că a lipsit de la evenimentele de 1 Decembrie: „Uneori trebuie să faci alegeri imposibile”

Publicat

emil boc ales primar 2.jpg






Primarul Clujului, Emil Boc, care a lipsit de la evenimentele organizate la Cluj-Napoca de Ziua Națională a României, a declarat miercuri, în ședința de Consiliu Local, că a absentat cu „bună-credință”.

Edilul nu a precizat unde s-a aflat atunci când a fost întrebat de un consilier local, însă a subliniat că tot ceea ce a făcut a fost în interes public.

Proiectele nu se pot finanța dacă stai doar la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mega înșelăciunea ”Contesa”, la Alba Iulia. Broker imobiliar, păcălit de o ”descendentă a unei familii nobiliare din Ungaria”

Publicat

ce se va întâmpla cu dobânzile la creditele ipotecare, la

Mega înșelăciunea ”Contesa”, la Alba Iulia: Un broker imobiliar a fost păcălit cu o sumă uriașă de bani și cu o casă, de o femeie care a pretins că este ”descendentă a unei familii nobiliare din Ungaria, cu o avere considerabilă ce ar include castele, afaceri în domeniul petrolier și comerț cu cereale”.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba a anunțat miercuri că procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale într-un dosar de înșelăciune care...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Legea privind plata pensiilor private, votată la Senat fără ”discriminările” reclamate de AUR

Publicat

o nouă emisiune fidelis de titluri de stat a fost

Proiectul Legii privind plata pensiilor private a fost votat, miercuri, cu majoritate de voturi, de plenul Senatului, prima cameră sesizată, pentru a-l armoniza conform deciziei obligatorii a Curții Constituționale a României.

Proiectul a fost adoptat fără prevederile atacate de AUR la Curtea Constituțională. Inițial, legea prevedea că bolnavii de cancer își pot retrage toți banii deodată de la Pilonul 2, dar AUR a atacat prevederea pe motiv de discriminare.

Curtea a decis, pe 25...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Undă verde pentru reabilitarea Podului Elisabeta. Dispar lacătele de pe „podul iubirii”

Publicat

pod elisabeta.jpeg






Podul Elisabeta, cea mai veche pasarelă pietonală peste râul Someșul Mic încă păstrată în Cluj-Napoca, va intra oficial în reabilitare, după ce Consiliul Local a aprobat în unanimitate proiectul privind documentația tehnică și indicatorii tehnico-economici ai investiției.

Hotărârea a fost adoptată în ședința de miercuri, fără voturi împotrivă sau abțineri.

Obiectivul de investiții poartă...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe