EVENIMENT
FOTO: Butelii cu freon, confiscate la Vama Calafat. Un cetățean bulgar a încercat să le introducă ilegal în țară
Poliţiştii de frontieră doljeni au descoperit 86 kilograme substanță refrigerantă, pe care un cetățean bulgar a încercat să o introducă în țară fără autorizaţiile legale.
În data de 17.07.2019, polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Calafat au desfăşurat acțiuni specifice pe linia combaterii traficului cu substanțe toxice.
Astfel, a fost selectat pentru control un microbuz condus de cetățeanul bulgar T.M., în vârstă de 62 de ani.
Cu ocazia controlului amănunțit efectuat asupra mijlocului de transport, polițiștii de frontieră au descoperit opt butelii care conțineau substanțe de tip freon (R134A, R404A şi R32), pentru care șoferul nu deținea documente justificative și autorizație de transport.
La cercetări, persoana în cauză a declarat că a cumparat produsele din Bulgaria şi intenționa să le transporte în Germania pentru a le comercializa.
Întreaga cantitate de substanță, în valoare de 9.200 lei și persoana în cauză au fost preluate de către lucrătorii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul I.P.J. Dolj, în vederea dispunerii măsurilor legale.
Sursa: Poliția de Frontieră Română
Nu am vrut să lăsăm anul să treacă fără să vă mulțumim și să vă împărtășim, măcar puțin, din bucuria și mândria noastră de a vă ști alături de noi.
Aceștia suntem. Așa defilăm. Nu avem în spate fonduri de investiții, dar avem, deopotrivă, suflu și suflet.
Suntem echipa unuia dintre puținele malluri cu capital autohton românesc. Încheiem anul ca prieteni și camarazi.
Un an în care ne-am străduit să aducem la Alba Mall tot ce e mai bun pentru voi. Vom...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un singur ofertant pentru cele 7 rame electrice ale trenului metropolitan din Cluj. Proiect de sute de milioane de lei
O singură firmă a depus ofertă pe SEAP pentru achiziționarea a 7 rame electrice pentru trenul metropolitan la licitația organizată de Primăria Cluj-Napoca, proiect cu o valoare cuprinsă între 333,8 milioane lei și 443,6 milioane de lei.
Potrivit procesului verbal, publicat, luni, pe SEAP, este vorba despre firma poloneză Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna.
Membrii comisiei de evaluare au precizat că...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CFR Călători suplimentează cu vagoane trenurile de pe cele mai solicitate rute în perioada sărbătorilor de iarnă
CFR Călători va suplimenta cu vagoane, în perioada sărbătorilor de iarnă, în zilele cu trafic intens, trenurile de pe cele mai solicitate rute, în limita parcului de material rulant disponibil, pentru a facilita deplasarea călătorilor în toate destinațiile.
”CFR Călători anunță că, în perioada sărbătorilor de iarnă, în zilele cu trafic intens, va asigura capacitatea maximă de transport disponibilă, pentru a facilita deplasarea călătorilor către toate destinațiile.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lucrări de reabilitare și pietruire de drumuri neasfaltate: Strada Industriilor din Petrești
Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului Sebeș efectuează în prezent lucrări de reprofilare și completare cu piatră concasată a unor drumuri neasfaltate ce aparțin de Municipiului Sebeș, de această dată strada Industriilor din Petrești.
Reabilitarea drumurilor se face de către personalul serviciului public, cu utilajele din dotare - cilindru compactor și autogreder.
...
Citește mai mult pe Alba24.ro


