EVENIMENT
FOTO: Captură-record de peste 800.000 de comprimate de ecstasy în Spania. Din reţea făceau parte şi români
Forţele de ordine spaniole au anunţat vineri că au confiscat 827.000 de comprimate de ecstasy în cadrul "celei mai mari capturi de droguri sintetice" din ţară, informează AFP.
Această operaţiune a făcut posibilă destructurarea "principalei organizaţii criminale internaţionale responsabile de dezvoltarea şi distribuirea majorităţii drogurilor sintetice consumate în Spania", se arată în comunicatul emis în comun de Garda Civilă şi Poliţia naţională.

Unsprezece persoane au fost reţinute în asociere cu această operaţiune, inclusiv numărul unu din această reţea, de naţionalitate olandeză. Opt dintre persoanele reţinute au fost încarcerate.

Pe lângă ecstasy, ofiţerii au confiscat şi alte tipuri de droguri sintetice, precum şi aproape 400 de kilograme de haşiş şi marijuana, pe care reţeaua le vindea în Ţările de Jos pentru a finanţa achiziţionarea substanţelor necesare fabricării drogurilor sintetice, notează AFP.

Această organizaţie - ai cărei membri sunt de naţionalitate olandeză, spaniolă, română, columbiană şi italiană - îşi avea sediul în Barcelona (nord-est), unde dispunea de două ateliere de producţie, în Malaga (sud) şi în Ibiza, în Insulele Baleare.

Spania este considerată una dintre principalele porţi de intrare pentru drogurile care ajung în Europa, însă capturile forţelor de ordine constau de obicei în cocaină sau canabis. AGERPRES
Sursa foto: guardiacivil.es
EVENIMENT
Dominic Fritz pierde procesul în care ANI îl acuză de conflict de interese. Primarul anunță că face apel: „Nu plec”
Primarul Dominic Fritz a reacționat dur după ce Curtea de Apel Timișoara a respins cererea sa de anulare a raportului Agenției Naționale de Integritate (ANI), care îl declarase incompatibil și în conflict de interese administrativ.
Edilul anunță că va continua lupta în instanță și va contesta decizia la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ).
„Sunt cu capul sus. Nu am nimic ce să-mi reproșez”,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șoc pentru cei viitorii studenți ai UBB. Taxele ar urma să fie majorate masiv. Programul de master de 10.000 de lei
Studenții Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca ar putea fi loviți din toamna acestui an de majorări semnificative ale taxelor de școlarizare și de admitere.
Pe masa Senatului UBB s-ar afla propuneri care vizează creșteri consistente ale costurilor pentru facultăți, atât la nivel de licență și masterat, cât și pentru doctorat, potrivit informațiilor Cluj24.ro.
Votul, luni, în timpul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
UPDATE
PSD Cluj a reacționat la mesajul transmis de PNL Cluj.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ioan Ovidiu Sabău rupe tăcerea după scandalul Bergodi–Cordea și vorbește despre realitatea dură din fotbal: Te faci că n-auzi
La doar trei zile după scenele tensionate care au zguduit lumea fotbalului românesc, incidentul dintre Cristiano Bergodi și Andrei Cordea continuă să stârnească reacții puternice.
Ioan Ovidiu Sabău, fostul antrenor principal al „Șepcilor Roșii”, a comentat episodul și a oferit o perspectivă echilibrată asupra conflictului, evitând să arate cu degetul spre vreunul dintre cei implicați.
Tehnicianul în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
