EVENIMENT
FOTO: Incendiu într-o gospodărie din județul Arad. O anexă a fost cuprinsă de flăcări

Un incendiu a izbucnit, vineri după-amiază într-o gospodărie din localitatea Fiscut, județul Arad.
Potrivit ISU Arad, vineri după-amiază, în jurul orei 16:30, Detașamentul de Pompieri Arad a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD, cu sprijinul SVSU Șagu, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din localitatea Fiscut.
Citește și: UPDATE FOTO: Incendiu izbucnit într-o hală de producție a unei fabrici de peleți din județul Arad
La sosirea echipajelor de intervenție incendiul se manifesta generalizat, la nivelul a două încăperi ale anexei, cu posibilitate de extindere la acoperiș.
Intervenția promptă a pompierilor arădeni a făcut ca incendiul să fie localizat în limitele găsite, limitând astfel propagarea flăcărilor.
De asemenea pompierii au acționat pentru evacuarea a două butelii care se aflau în interiorul anexei.
După aproximativ o oră de intervenție, incendiul a fost lichidat.
Au ars cele două încăperi cu bunurile aflate în interior, pe o suprafață de aproximativ 50 metri pătrați și aproximativ 5 metri pătrați din acoperișul anexei.
Din fericire nu s-au înregistrat victime.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind „scurtcircuit electric”
EVENIMENT
Amenzi de 11.000 de lei date de ITM Alba, după controale la firme din județ. Ce nereguli au fost constatate

Inspectorii ITM Alba au dat amenzi de 11.000 de lei și mai multe avertismente după controale la zeci de firme din județ. Neplata orelor suplimentare și neacordarea repausului săptămânal au fost unele dintre neregulile constatate în controale.
În perioada 4 – 8 august, inspectorii de muncă au verificat 37 de angajatori din Alba, cu un total de 1.567 de salariați.
Au fost constatate 77 de deficiențe și aplicate 3 sancțiuni, respectiv 3 amenzi în valoare totală de 7.000 de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tragedie la Bucerdea Grânoasă. Un bărbat din localitate a decedat după ce a fost prins sub o remorcă

Tragedie la Bucerdea Grânoasă. Un bărbat din localitate a decedat miercuri, 13 august, după ce a fost prins sub o remorcă, în timp ce efectua activități agricole.
Potrivit IPJ Alba, la data de 13 august 2025, polițiștii din Blaj au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe raza localității Bucerdea Grânoasă, o persoană ar fi fost prinsă sub o remorcă.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 64 de ani, din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Program special de Sfânta Maria la transportul în comun din Cluj-Napoca. Cum vor circula autobuzele?

Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca a publicat programul de circulație a mijloacelor de transport în comun valabil de Sf. Maria.
Compania de Transport Public Cluj-Napoca SA informează că, în data de 15 august 2025, cu ocazia sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, transportul public din municipiu și din Zona Metropolitană Cluj va fi adaptat pentru a corespunde programului de duminică.
Astfel,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Ministrul Finanțelor prezintă noile măsuri de reformă fiscală. Reguli noi pentru taxarea multinaționalelor

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, prezintă miercuri un nou set de măsuri din „Pachetul 2” de reformă fiscală, cu impact direct asupra companiilor și activității ANAF.
Principalele declarații făcute de ministrul Finanțelor:
- Măsurile sunt foarte importante ca și impact economic, în principal în zona de investiții. Vom schimba paradigma asupra modului în care tratăm companiile multinaționale. Despre companiile multinaționale s-a vorbit foarte mult și s-a făcut…
Citește mai mult pe Alba24.ro