Cea mai modernă grădiniţă din județul Botoșani, în valoare de 1,8 milioane lei, a fost inaugurată astăzi la Baluseni. De luni elevii de vârstă preșcolară din comuna Bălușeni vor învăța într-una dintre cele mai moderne grădinițe din județul Botoșani.
Cu o arhitectură distinctă, modernă, spațioasă și dotată la standarde înalte, unitatea de învățământ va asigura condițiile optime de educație pentru un număr de 50 de copii de vârstă preșcolară.
Are trei săli de clasă, toalete în incintă și spații de învățare și de joacă amenajate cu mobilier adecvat, vestiar cu dulapuri de depozitare pentru fiecare copil in parte, dar și o curte generoasă, pentru recreere, care esre amenajată astfel încât cei mici să poată învăța, prin joc, și în aer liber.
Investiția, în valoare de aproximativ 400.000 de euro, este finanțată prin Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale. Investiția face parte din strategia locală de îmbunătățire a infrastructurii educaționale, care mai include alte proiecte pentru modernizarea și dotarea școlilor din localitățile Bălușeni și Draxini, lucrări estimate la 2,5 milioane euro.
„Este o investitie de 1,8 milioane lei. Ne bucuram de aceasta investitie impreuna cu Consiliul Local, se bucura si comunitatea noastra si in special copiii, ei se vor bucura, luni va fi prima zi de scoala in locatie noua. Avem emotii, am emotii pentru ca este o gradinita noua, o gradinita draga sufletului meu, am pus mult suflet aici, am muncit mult in ultima perioada cu toti consilierii, cu echipa mea din primarie si vreau sa le multumesc tuturor pentru efortul facut” a declarat Claudiu Doroftei, primarul comunei Baluseni.
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Centrul Judetean Botosani informează că începând de astăzi, 24 iulie 2024, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervențiilor în sectorul zootehnic, gestionate de APIA, respectiv pentru:
ü PD-21 Sprijin cuplat pentru venit – vaci de lapte
ü PD-22 Sprijin cuplat pentru venit – carne vită
ü PD-23 Sprijin cuplat pentru venit –bivolițe de lapte
ü PD-24 Sprijin cuplat pentru venit – ovine-caprine
Adeverințele sunt eliberate în baza convențiilor încheiate de APIA cu instituții bancare și nebancare și cu fondurile de garantare din domeniul agricol.
În ultimele 24 de ore, polițiștii botoșăneni au organizat 4 acțiuni punctuale, în cadrul acțiunii BLOCADA, beneficiind de sprijinul jandarmilor și au intervenit la 47 de evenimente, majoritatea sesizate prin apel la 112.
Activitățile desfășurate au avut drept scop asigurarea climatului de ordine și siguranță publică, creșterea gradului de disciplină rutieră și prevenirea și combaterea traficului și consumului de droguri sau alte substanțe interzise, în cadrul acestora fiind aplicate 166 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 77.965 de lei și reținute, în vederea suspendării dreptului de a conduce, 10 permise de conducere.
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (A.P.I.A.) Centrul Judetean Botosani a făcut astăzi o serie de precizări cu privire la anumite condiții și excepții în acordarea de sprijin financiar pentru eco-schemele din sectorul zootehnic, aferente Campaniei 2024.
Conform sursei citate solicitanții care și-au asumat angajamente pentru eco-schema „PD-08 – Măsură pentru bunăstarea tineretului bovin la îngrăşat”, au obligația depunerii până la 31 iulie 2024, a decontului justificativ și a documentelor care atestă îndeplinirea cerinţelor specifice pentru activitatea de creştere şi îngrăşare desfăşurată în perioada 1 ianuarie…