EVENIMENT
FOTO: Cinci elevi din Apuseni, premiați de Cupru Min Abrud pentru excelență în educație
Cinci elevi din Apuseni, premiați de Cupru Min Abrud: conducerea Cupru Min Abrud a premiat financiar performanțele elevilor din Țara Moților, zona unde compania își desfășoară activitatea.
Directorul general Mircea Goia i-a delegat pe directorul de producție, Nicolae Pavel, inginerul șef Călin Bodea și șeful resurselor umane, Ioan Matei, care s-au deplasat la școlile din Abrud și Câmpeni pentru a-i recompensa pe următorii 5 elevi:
Daniel Vasilache de la Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Abrud, absolvent al clasei a VIII-a, pentru rezultatele școlare de excepție prin care, timp de patru ani consecutivi, a obținut media generală 10. Profesor diriginte: Ancuța Mocan. La premierea de la Abrud a participat edilul Radu Tuhuț.
Irina Trifa de la Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni, din clasa a VIII-a, pentru premiul I obținut la Olimpiada națională de cultură și spiritualitate românească 2025. Profesori coordonatori: Adriana Barbu, Sofia Trînc, Gică Mardare.
Adrian Petruța și Vlad Marc de la Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni, din clasa a XI-a MII, pentru medalia de bronz - premiul special „In memoriam Grigore Moisil” obținut la Olimpiada națională de creativitate științifică-tehnologia informației 2025. Profesori coordonatori: Virgil și Elena Berindeie.
Dragoș David de la Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni, din clasa a X-a MII, pentru premiul special obținut la Olimpiada națională de geografie 2025. Profesor coordonator: Anda Filip.

”Ne bucurăm, în marea familie Cupru Min, că avem asemenea ocazii de a-i sponsoriza tinerii merituoși din zona noastră care dovedesc excelență în educație.
Ca întotdeauna compania este fidelă angajamentelor sale de a recunoaște, promova și ajuta valorile din comunitatea unde trăiesc și muncesc colegii noștri”, au transmis reprezentanții companiei.

„Așa cum suntem mândri mineri din Apuseni, așa ne mândrim și cu copiii noștri performanți la învățătură.
Ei sunt viitorul, cei care ne reprezintă mai departe în țară și în lume. Sperăm să-i putem păstra în zonă, să ne ajute să ne dezvoltăm și să revină curând aici, după ce termină studiile superioare.
Mulțumim colegilor din Consiliul de Administrație și din conducerea executivă, care ne sprijină constant în aceste demersuri.
Irinei, lui Daniel, Adrian, Vlad și Dragoș le urez tradiționalul Noroc bun! în viață și la școală”, a declarat directorul general al Cupru Min, Mircea Goia.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujul, în top național la valoarea indemnizației sociale pentru pensionari. Ce sumă primesc
Județul Cluj se află printre primele la nivel național în ceea ce privește valoarea medie a indemnizației sociale pentru pensionari, potrivit datelor oficiale ale Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), aferente lunii noiembrie 2025.
Deși numărul total al beneficiarilor la nivel național este în ușoară scădere, sprijinul financiar rămâne esențial pentru zeci de mii de vârstnici, inclusiv din județul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
După un sezon și jumătate în Gruia, kosovarul de 23 de ani își va continua cariera la FC Polissya Zhytomyr.
Reprezentanții CFR 1907 Cluj au transmis chiar în ziua de crăciu că s-a ajuns la un acord cu FC Polissya Zhytomyr privind transferul definitiv al mijlocașului Lindon Emerllahu la formația din Ucraina.
Lindon Emerllahu încheie colaborarea cu CFR Cluj
Fotbalistul în vârstă de 23 de ani părăsește...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fenomenele astronomice din 2026. De la eclipse la stele căzătoare și conjuncții planetare spectaculoase. LISTA
Fenomenele astronomice din 2026. Anul 2026 promite să fie fascinant pentru pasionații de astronomie. Secția de „Științele Universului și ale Vieții” din cadrul Muzeului „Vasile Pârvan” din Bârlad a pregătit o listă cu cele mai importante fenomene astronomice care vor avea loc anul viitor.
De la eclipse spectaculoase până la ploile de meteori și conjuncții planetare rare, evenimentele vor oferi oportunități unice pentru astronomi sau simpli admiratori ai frumuseții...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
O femeie din Cluj a murit din cauza gripei. Alertă epidemiologică. Peste 800 de cazuri confirmate în județ într-o săptămână
Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat primul deces confirmat cu virus gripal din acest sezon, cazul fiind înregistrat în județul Cluj.
Este vorba despre o femeie în vârstă de 88 de ani, nevaccinată antigripal și cu afecțiuni medicale preexistente, confirmată cu virus gripal de tip A, subtip H3.
O femeie a murit la Cluj din cauza gripei
Autoritățile sanitare atrag atenția că...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
