EVENIMENT
FOTO: Cinci persoane răniţi în urma unui accident în Suceava. Șoferul vinovat, un bărbat de 80 ani

Cinci persoane au ajuns, joi, la spital, în urma unui accident rutier produs în localitatea Bogdăneşti, a informat purtătorul de cuvânt al ISU Suceava, Alin Găleată.
În accident au fost implicate două autoturisme, ce au intrat în coliziune, în urma unei depăşiri neregulamentare efectuată de un bărbat în vârstă de 80 de ani.
La faţa locului au intervenit modulul SMURD al pompierilor militari cu o autospecială pentru descarcerare şi o ambulanţă, precum şi două echipaje de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean Suceava, iar după acordarea primului ajutor, răniţii au fost transportaţi Centrul Primire Urgenţe de la Spitalul Municipal Fălticeni, urmând să se decidă dacă se va impune transferul vreuneia dintre victime la Suceava.
Una dintre persoanele rănite a fost încarcerată, fiind extrasă de pompierii militari sosiţi la intervenţie.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuţ Epureanu, a declarat că, din din primele cercetări, rezultă că un bărbat în vârstă de 80 de ani, din comuna Bogdăneşti, care conducea o Dacie, s-a angajat în depăşirea unui autoturism staţionat, fără a se asigura în mod corespunzător şi a intrat în coliziune frontală cu un autoturism condus din sens opus de un bărbat în vârstă de 25 de ani, din aceeaşi localitate. AGERPRES

CFR Cluj – Lugano 1-0 (0-0) (0-0)
În Gruia, a fost tot 0-0 după 90 de minute, exact rezultatul meciului din tur. Meciul a mers în prelungiri. CFR a deschis scorul în minutul 96′ prin Sinyan. Trupa lui Dan Petrescu s-a apărat eroic pe toată durata prelungirilor, a avut șansă la ocaziile elvețienilor și a reușit să scape de câteva ori periculos pe contraatac. Partida s-a terminat cu victoria clujeniloe, care se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Echipa ISU Alba, pe podium la etapa zonală a Concursului Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

Pompierii din cadrul ISU Alba au participat, în perioada 30-31 iulie 2025 la etapa zonală a „Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență”, desfășurată în județul Bistrița-Năsăud. Competiția a reunit cele mai bune echipe din mai multe județe, oferind o platformă excelentă pentru a-și demonstra abilitățile și spiritul de echipă.
Echipa din Alba a obținut rezultate notabile (locul II – la proba ștafetă x 100 și locul II – la proba realizarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO-VIDEO: S-a deschis One Hotel & Restaurant Miura la Alba Iulia. Un nou reper turistic în centrul Cetății Alba Carolina (P)

One Hotel & Restaurant Miura – un nou reper în centrul Cetății Alba Carolina. Alba Iulia are un nou punct de atracție turistică odată cu inaugurarea oficială a One Hotel & Restaurant Miura situat chiar în interiorul Cetății Alba Carolina.
Proiectul aduce un standard ridicat de confort și servicii, într-un cadru ce îmbină designul contemporan cu funcționalitatea.


Poziționare centrală: în inima Cetății, aproape…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sindicat Primăria Cluj-Napoca: Opoziția USR la spor are o doză de ipocrizie. Sperăm că nu vor rămâne o formațiune populistă,

Sindicatul CIVITAS din Primăria Cluj-Napoca a luat act, cu îngrijorare, despre faptul că reprezentanţii USR, ”în goana după capital politic ieftin”, atacă drepturi legale şi justificate ale salariaţilor din administraţia publică locală clujeană, fundamentându-şi discursul pe minciuni, dispreţ şi sloganuri ofensatoare.
”Atunci când tot ceea ce eşti capabil să oferi comunităţii, în calitate de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro