Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Circulație rutieră blocată pe DN 12 C și restricționată pe DN 15. Copaci căzuți pe drum și peste 2.000 de utilizatori fără curent, din cauza vântului, în județul Harghita

Publicat

copac

Circulaţia rutieră pe DN 12 C, de la Gheorgheni până la limita cu judeţul Neamţ, s-a închis miercuri de la ora 17.00, iar pe DN 15, între Topliţa şi Borsec, zona vârfului Creanga, se desfăşoară pe o singură bandă, din cauza copacilor doborâți de vântul puternic, pe carosabil.

Potrivit sursei citate, la faţa locului intervin echipaje de la Secţia de Drumuri Naţionale, pentru degajarea carosabilului.

De asemenea, ISU Harghita a informat că din cauza rafalelor puternice de vânt şi a ninsorii au rămas au rămas nealimentate 11 posturi de transformare din localităţile Bilbor şi Secu (827 utilizatori fiind nealimentaţi cu energie electrică) și 32 de posturi de transformare din localitățile Tulgheș, Recea, Hagota, Corbu (1.622 utilizatori afectați).

Echipele distribuitorului de energie electrică sunt pe teren pentru remedierea defecţiunilor.

Judeţul Harghita se află sub atenţionare meteo cu Cod portocaliu, de miercuri după-amiază până joi dimineaţa, fiind prognozate intensificări susţinute ale vântului, viscol şi vizibilitate redusă sub 50 metri. AGERPRES

Sursa foto: DRDP Brașov

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

1 ianuarie: Lista drumurilor din Alba, supravegheate cu aparate radar, în prima zi a anului

Publicat

28 decembrie: unde vor fi amplasate radarele de viteză în

1 ianuarie: Reprezentanții IPJ alba au făcut publică ista drumurilor pe care sunt amplasate radare, în prima zi a anului.

Informația vine și cu un avertisment: nu vă urcați la volan, dacă ați băut alcool în noaptea de Revelion. Efectele pot fi devastatoare.

Amplasarea radarelor în data de 1 ianuarie 2026

Drumul Naţional 1- Alba Iulia – Sântimbru –– Oiejdea – Galda de Jos – Teiuş – Aiud – Inoc – limită cu judeţul Cluj

Drumul Naţional 1- Sebeş – Cut –...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Mii de persoane în Piața Unirii, de Revelion 2026. Concerte și spectacol de drone și lumini

Publicat

whatsapp image 2026 01 01 at 00.07.13.jpeg






Mii de persoane, printre care nulți lucrători asiatici, au asistat în noaptea de miercuri spre joi la programul de Revelion organizat în Piața Unirii din Cluj-Napoca. 

Înainte de miezul nopții, pe scenă a urcat trupa clujeană Hara, concert urmat de spectacolul de drone și lumini, pe cerul  Clujului fiind proiectat mesajul ”La mulți ani 2026”.

După show a urmat concertul trupei Score Band.

Citește mai departe

EVENIMENT

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia

Publicat

la mulți ani 2026! live video: revelion în piața cetății

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia. Municipalitatea a organizat, ca în fiecare an, un foc de artificii în noaptea de Revelion, în Cetatea Alba Carolina.

Din zona Palatului Copiilor este lansat un foc de artificii exact la ora 00:00. Ca de obicei, focul de artificii este acompaniat de o coloană sonoră.

De asemenea, cei care vor fi prezenți de Revelion în Cetate vor putea primi din partea Primăriei un calendar pe 2026.

La eveniment participă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Revelion la Cluj-Napoca. Concerte și spectacol de drone și lumini în Piața Unirii

Publicat

reve.jpg






Mii de clujeni participă miercuri noaptea la programul de Revelion pregătit de Primăria Cluj-Napoca în Piața Unirii.

Programul a debutat la ora 22:00 cu grupul vocal de pop-operă Anatholis. Formația îmbină tehnica muzicii clasice cu influențe moderne de pop și crossover, fiind apreciată pentru armoniile vocale puternice și interpretările spectaculoase.

De la 23:00, pe scenă a urcat trupa Hara, una dintre cele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe